Twój schowekTwój koszyk
szukaj

Bieżący numer

Naród ochrzczony(ch)

1 (663) 2016

Naród ochrzczony(ch)

Piszemy w tym numerze „Więzi”, z rożnych stron, o narodzie polskim. Jak mówić o związkach katolicyzmu z polskością 1050 lat po chrzcie Mieszka? Czy Polacy to naród ochrzczony? Może raczej naród (w większości) ochrzczonych?

Na wolę narodu-suwerena powołuje się dziś rządząca partia, realizując swój plan polityczny. Ale jaka jest rola „woli narodu” w demokratycznym państwie prawa? Jak opisać projekt Prawa i Sprawiedliwości: rewolucja autorytarna, konserwatywna czy moralna?
 
Artyści słyszą coraz więcej o swoich obowiązkach wobec kultury narodowej. Czy jednak polska sztuka jest tym samym, co sztuka polska? Czy artyści mogą służyć narodowi także przez rozdrapywanie ran?
spis rzeczy numeru

Ostatnie numery

Naród ochrzczony(ch)

1 (663) 2016

Naród ochrzczony(ch)

Piszemy w tym numerze „Więzi”, z rożnych stron, o narodzie polskim. Jak mówić o związkach katol...
Uchodźca, czyli człowiek

4 (662) 2015

Uchodźca, czyli człowiek

Europa stanęła przed wielkim problemem, którego wcześniej usiłowała nie dostrzegać. Analizując ...
Nowi ubodzy w nowej Polsce

3 (661) 2015

Nowi ubodzy w nowej Polsce

Nowi polscy ubodzy to nie sprawa polityczna. To nowa kwestia społeczna. To problem, którego być...
archiwum numerów

Artykuły

Krzysztof Biedrzycki

Olbrzym i karzeł

Pytania o naród, człowieka i uniwersalizm

Ten kłopot dotyczy zresztą nie tylko sztuki (literatury, filozofii) XX wieku, ale w minionym stuleciu uwydatnił się w szczególnie jaskrawy sposób. Napięcie między ogólnym a szczególnym, uniwersalnym a partykularnym, powszechnym a jednostkowym w dużym stopniu wyznaczyło pola zainteresowań twórców. Przy czym bieguny wcale nie są jednoznaczne i łatwe do określenia, a linie napięć się gmatwają. Gdy mowa o Człowieku, to znika człowiek? Gdy spoglądamy na Polaka, to nie...
czytaj więcej

Antoine Arjakovsky

Nota bene
Ocalić sobór przed katastrofą

27 stycznia br. w Chambésy pod Genewą zwierzchnicy Kościołów prawosławnych ogłosili, że w dniach 16-17 czerwca 2016 w Akademii Prawosławnej na Krecie odbędzie się Sobór Wszechprawosławny. Przygotowania do niego trwają z przerwami od lat 30. XX wieku. (…) Biskupi postanowili, że w czasie soboru na Krecie – po raz pierwszy w historii Kościoła – nie będzie świeckich delegatów ani indywidualnego głosowania przez każdego biskupa, a każda decyzja zostanie przyjęta na...
czytaj więcej

Ewa Heise-Zielicz

Miłość, W sposób oczywisty, Refleksja nad tomikiem wierszy

Ewa Heise-Zielicz – ukończyła polonistykę na UJ, pracowała jako nauczycielka, w 1946 r. występowała w Teatrze Rapsodycznym. Jako poetka debiutowała w 1981 r. w „Życiu Literackim”, swoje wiersze publikowała również w „Tygodniku Powszechnym” i krakowskich „Wieściach”; wydała pięć książek dla starszych dzieci. Mieszka w Warszawie.
czytaj więcej
 

Wydarzenia

Wiosenna „Więź”: Naród ochrzczony(ch)

Jest już nowa „Więź”! A w niej rozbieramy na czynniki pierwsze pojęcie „narodu” z niemal każdej perspektywy: społecznej, religijnej i kulturowej.
10 marca 2016 r.
czytaj więcej

Wesołych Świąt!

Drodzy Czytelnicy! Z okazji Bożego Narodzenia życzymy Państwu wielu wspaniałych spotkań - z nowonarodzonym Bogiem, bliskimi, sobą. Niech po raz kolejny odrodzi się w nas nadzieja i dodaje nam sił przez cały nowy rok!
czytaj więcej

Zimowa „Więź”: Uchodźca, czyli człowiek

Już wkrótce premiera zimowej „Więzi”. A w niej m.in. analiza zjawiska nowej fali uchodźców, korepetycje z autonomii Kościoła i państwa, a także Bóg ukryty w materii współczesnej sztuki. I oczywiście dużo, dużo więcej!
8 grudnia 2015 r.
czytaj więcej

Copyright (c) Towarzystwo „WIĘŹ”
00-074 Warszawa, ul. Trębacka 3
e:mail: wiez@wiez.pl

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?