Twój schowekTwój koszyk
szukaj

Bieżący numer

Dżendery złe i dobre

1 (655) 2014

Dżendery złe i dobre

Liczba nonsensów wypowiedzianych ostatnio w sporze o gender jest olbrzymia. Jednak naszym autorom udało się znaleźć unikalną perspektywę – diagnozują złe i dobre strony „dżenderów”, odróżniają również niebezpieczeństwa rzeczywiste od urojonych. Warto przeczytać – nawet jeśli ktoś ma dosyć tego tematu.
Nie tylko z gender, ale i z władzą mamy problem. Nie opisujemy go jednak w kategoriach politycznych. Pytamy, po co jest władza i czy może mieć ludzką twarz. Czy władzę można porównać do tańca?
Czasem trzeba być przeciw. „Więziowa” tradycja dialogu i szukania tego, co łączy, nie oznacza zamykania oczu na realne zagrożenia. A wobec niektórych niebezpiecznych zjawisk w kulturze potrzebne są „prywatne egzorcyzmy”.
 

spis rzeczy numeru

O numerze mówi

WIĘŹ wiosna 2014: Dżendery złe i dobre

Czy obawy, jakie wzbudził w minionych miesiącach gender, to tylko lęki urojone? Jak oddzielić ziarna od plew? Jakie są złe, a jakie dobre strony "dżenderów"?
WIĘŹ na YouTube

Ostatnie numery

Dżendery złe i dobre

1 (655) 2014

Dżendery złe i dobre

Liczba nonsensów wypowiedzianych ostatnio w sporze o gender jest olbrzymia. Jednak naszym autor...
Tadeusz Mazowiecki in memoriam

4 (654) 2013

Tadeusz Mazowiecki in memoriam

Żegnając Tadeusza Mazowieckiego, założyciela naszego pisma, publikujemy nieznane dokumenty, fot...
Słaby Bóg

3 (653) 2013

Słaby Bóg

Bóg wybrał bycie słabym, wcielając się w bezbronne Dziecko. Co z tego wynika dla życia każdego ...
archiwum numerów

Artykuły

Bohdan Zadura

Nieprzydatność, Formalizm, Bilans

Bohdan Zadura – ur. 1945. Poeta, prozaik, krytyk literacki i tłumacz, m.in. z angielskiego, ukraińskiego i węgierskiego. Jako poeta debiutował w 1962 r. w dwutygodniku „Kamena”. Wieloletni redaktor „Akcentu” i „Twórczości” (redaktor naczelny). Wydał kilkanaście tomów poetyckich, jest laureatem wielu nagród literackich. Drukowane tu wiersze pochodzą z tomu Kropka nad i, który ukaże się niebawem nakładem Biura Literackiego.
czytaj więcej

Jarema Piekutowski

Władza jako taniec

„Posłuszeństwo i władza bardziej przypominają taniec niż wojskową musztrę”  – takie słowa padają w powieści Ta ohydna siła Clive’a Staplesa Lewisa. Wypowiada je Ransom – swego rodzaju prorok, przedstawiciel sił dobra, wyjaśniając młodej uczennicy reguły rządzące tym światem. Wyrazy „posłuszeństwo” i „władza” nie kojarzyły się jej zbyt dobrze – a więc już wtedy, niemal siedemdziesiąt lat temu (przed rewolucją lat sześćdziesiątych), nie...
czytaj więcej

Przemysław Żurawski vel Grajewski

Z drugiej strony Bugu
Majdan jak Kamieniec Podolski

Meandry Partnerstwa Wschodniego a bitwa o Ukrainę

W zaistniałej sytuacji jest rzeczą drugorzędną, jak dalej potoczą się losy Partnerstwa Wschodniego i stowarzyszenia Ukrainy z UE. Nie o to dziś chodzi w Kijowie. To są instrumenty, a nie cele same w sobie. Stawką jest wolność Ukraińców, a nie ich związki z Unią Europejską. Sprawa stowarzyszenia była zapalnikiem wybuchu, katalizatorem ruchu w jego początkach. Teraz przestała mieć znaczenie. W razie siłowego rozbicia Majdanu współpraca Janukowycza z UE nie będzie możliwa....
czytaj więcej
 

Wydarzenia

Spotkanie z bp. Andrzejem Czają

Już w poniedziałek dyskusja o książce „Szczerze o Kościele", rozmowie bp. Andrzeja Czai i Tomasza Ponikły.
31 marca 2014 r., godz. 13.30
czytaj więcej

Myśląc z Wojtyłą... o Kościele

Zapraszamy serdecznie na kolejną debatę z cyklu „Myśląc z Wojtyłą”. Tym razem tematem przewodnim będzie wizja Kościoła. W dyskusji udział wezmą: bp prof. Andrzej Czaja, dr Krzysztof Dorosz, dr Paweł Milcarek. Spotkanie poprowadzi Zbigniew Nosowski.
11 marca 2014
czytaj więcej

Wiosenna WIĘŹ: Dżendery złe i dobre

Już 3 marca premiera nowego numeru WIĘZI. Przyglądamy się w nim naszemu sporowi o gender, pytamy o to, czy władza powinna być służbą, czy dominacją, a także protestujemy, gdy robi się mielone z Orfeusza i Eurydyki. Zapraszamy do lektury!
3 marca 2014
czytaj więcej

Copyright (c) Towarzystwo „WIĘŹ”
00-074 Warszawa, ul. Trębacka 3
e:mail: wiez@wiez.pl

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?