Twój schowekTwój koszyk
szukaj

Bieżący numer

Uniwersytet: usługi dla ludności

1 (659) 2015

Uniwersytet: usługi dla ludności

Czy dzisiejszy uniwersytet to już tylko firma świadcząca usługi dla ludności? Jak uzdrowić szkoły wyższe chore na punktozę, grantozę i ankietozę? Kto dziś rządzi uczelnią: rektor czy algorytm?
Pytanie „po co wierzącym polityka?” należy do tych, na które nie ma jednej, dobrej na zawsze odpowiedzi. A może chrześcijanie powinni dziś w ogóle uwolnić się od politycznych złudzeń?
We współczesnej fantastyce, także polskiej, zaobserwować można sporo nawiązań do tradycji chrześcijańskiej. Czy ten rodzaj twórczości to otwieranie drzwi do wiary, czy może raczej – poprzez zaproszenie do nowej, „prawdziwszej” rzeczywistości – przejaw ulegania skłonnościom gnostyckim?
 

spis rzeczy numeru

Ostatnie numery

Uniwersytet: usługi dla ludności

1 (659) 2015

Uniwersytet: usługi dla ludności

Czy dzisiejszy uniwersytet to już tylko firma świadcząca usługi dla ludności? Jak uzdrowić szko...
Spór o oblicze islamu

4 (658) 2014

Spór o oblicze islamu

Gwałty i terror bojowników tzw. Państwa Islamskiego budzą oburzenie, lęk, a nierzadko niechęć w...
Nowa polska zimna wojna?

3 (657) 2014

Nowa polska zimna wojna?

Czy jesteśmy skazani na nową polską zimną wojnę religijną? „Więź” przekonuje w jesiennym numerz...
archiwum numerów

Artykuły

Bogumiła Berdychowska

Z drugiej strony Bugu
Chórzyści Putina

Narrację opisanych tu autorów cechuje empatia dla racji rosyjskich i zupełne pomijane racji ukraińskich, a nawet polskich. Część z nich bardzo martwi się „pejoratywizacją” określeń Rosji i jej prezydenta. Nie przeszkadza im to jednak używać skrajnie pejoratywnych określeń w stosunku do Ukrainy. W rozpaczliwej próbie Ukraińców ułożenia życia zgodnie z europejskim standardami nasi publicyści dostrzegali tylko „nacjonalistów”, „banderowców” i „faszystów”. W...
czytaj więcej

Aleksander Hall

Rzeczy (nie)pospolite
Chmury nad Europą

W Polsce dość rozpowszechniona jest krytyka rzekomo zbyt ostrożnej, a nawet bojaźliwej postawy Unii Europejskiej wobec aneksji Krymu i militarnego zaangażowania Rosji na wschodniej Ukrainie. Nie podzielam tych opinii. Być może Rosja jest tylko jednowymiarowym mocarstwem – militarnym, jednak wobec państwa dysponującego wielkim potencjałem nuklearnym trzeba prowadzić politykę stanowczą, ale realistyczną. Nie powinno być w niej miejsca na tromtadrację. Wypracowanie wspólnej...
czytaj więcej

Marcin Cielecki

Książki
Ciało zamknięte w opisie

Trzytomową Historię ciała, dzieło francuskich historyków, należy czytać w całości. Jeden tom za drugim, jak jedną wielką opowieść. I używać tylko jednego słowa: dzieło. Epoki mienią się przed oczyma, ale tylko w taki sposób można ujrzeć przebiegającego między nimi człowieka. Od renesansu do czasów współczesnych, na ponad tysiącu stronach, czytelnik otrzymuje swoisty projekt ciałopisania: ciałonapisania – bo ciało pisze po innym ciele, fakturze, przestrzeni;...
czytaj więcej
 

Wydarzenia

Sztuka w obliczu Tajemnicy

28 kwietnia 2015 r., o godz. 18.00 na 1Piętrze odbędzie się czwarta debata z cyklu „Diagnoza kultury” pt.: „Sztuka w obliczu Tajemnicy”. Tego wieczoru gośćmi będą: Krzesimir Dębski, Paweł Łysak, Teresa Murak, Radosław Rychcik.
Cyklowi patronuje „Więź”.
czytaj więcej

Królestwa Bożego nie ma na mapie świata

Redakcja kwartalnika „Więź” zaprasza na dyskusję wokół wiosennego numeru pisma: „Po co wierzącym polityka?”. Naszymi gośćmi będą autorzy tekstów z tego numeru: Sebastian Duda, Marek Rymsza, Juliusz Gałkowski, Kamil Lipiński. Prowadzenie: Zbigniew Nosowski.

5 maja 2015, wtorek, godz. 18.30
czytaj więcej

Błogosławionej Paschy!

„Gdzie więc, o śmierci, jest twój oścień? Gdzie twe, piekło, zwycięstwo? Zmartwychwstał Chrystus i tyś zostało zrzucone. Zmartwychwstał Chrystus i upadły demony. Zmartwychwstał Chrystus i weselą się aniołowie. Zmartwychwstał Chrystus i Życie świeci swą pełnią”.

Błogosławionej Paschy
życzy
Redakcja „Więzi”
czytaj więcej

Copyright (c) Towarzystwo „WIĘŹ”
00-074 Warszawa, ul. Trębacka 3
e:mail: wiez@wiez.pl

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?