Twój schowekTwój koszyk
szukaj

Bieżący numer

Uniwersytet: usługi dla ludności

1 (659) 2015

Uniwersytet: usługi dla ludności

Czy dzisiejszy uniwersytet to już tylko firma świadcząca usługi dla ludności? Jak uzdrowić szkoły wyższe chore na punktozę, grantozę i ankietozę? Kto dziś rządzi uczelnią: rektor czy algorytm?
Pytanie „po co wierzącym polityka?” należy do tych, na które nie ma jednej, dobrej na zawsze odpowiedzi. A może chrześcijanie powinni dziś w ogóle uwolnić się od politycznych złudzeń?
We współczesnej fantastyce, także polskiej, zaobserwować można sporo nawiązań do tradycji chrześcijańskiej. Czy ten rodzaj twórczości to otwieranie drzwi do wiary, czy może raczej – poprzez zaproszenie do nowej, „prawdziwszej” rzeczywistości – przejaw ulegania skłonnościom gnostyckim?
 

spis rzeczy numeru

Ostatnie numery

Uniwersytet: usługi dla ludności

1 (659) 2015

Uniwersytet: usługi dla ludności

Czy dzisiejszy uniwersytet to już tylko firma świadcząca usługi dla ludności? Jak uzdrowić szko...
Spór o oblicze islamu

4 (658) 2014

Spór o oblicze islamu

Gwałty i terror bojowników tzw. Państwa Islamskiego budzą oburzenie, lęk, a nierzadko niechęć w...
Nowa polska zimna wojna?

3 (657) 2014

Nowa polska zimna wojna?

Czy jesteśmy skazani na nową polską zimną wojnę religijną? „Więź” przekonuje w jesiennym numerz...
archiwum numerów

Artykuły

Sebastian Duda

Królestwa Bożego nie ma na mapie

O konieczności uwolnienia się od politycznych złudzeń

Zarówno „chrześcijańska prawicowość”, jak i „chrześcijańska lewicowość” to tylko odmiany szerszej fascynacji politycznością per se. Najważniejsze w tej polityczności jest pojęcie społecznej zmiany – rodzaj kryptoteologicznego zaklęcia, dzięki zastosowaniu którego może zaistnieć idealna forma społeczeństwa. Słynna XI teza Marksa o Feuerbachu („Filozofowie rozmaicie tylko interpretowali świat; idzie jednak o to, aby go zmienić”) służyć może i dziś za...
czytaj więcej

Rodrigo Guerra López

Nota bene
Osobisty bilans synodu

Metoda filozoficzna i teologiczna Karola Wojtyły–Jana Pawła II pozwala na kontynuację jego intelektualnej przygody, na pogłębianie doświadczenia człowieka i doświadczenia wiary. Pisałem o tym w książce Volver a la persona. El método filosófico de Karol Wojtyla. Jeśli jednak będziemy powtarzać treści tego nauczania bez właściwego rozumienia jego metodologii, może stać się z Janem Pawłem II to samo, co w pewnym momencie dokonało się w kręgu studiów tomistycznych:...
czytaj więcej

Marek Rymsza

Nie iść na wojnę, chronić dobro wspólne

O potrzebie publicznej obecności religii

Zadaniem Kościoła jako wspólnoty wierzących jest w pierwszej kolejności dbanie o żywotność sfery sacrum, otwierającej naszą rzeczywistość na transcendencję, oraz zapewnienie ochrony tego sacrum w porządku publicznym (ochrona sacrum w wymiarze prywatnym to już indywidualne zadanie każdego wierzącego). Wymaga to jednak określonych rozstrzygnięć także na poziomie metapolitycznym, i taką funkcję spełnia na przykład okołokonstytucyjne prawo konkordatowe. Ceną za tę...
czytaj więcej
 

Wydarzenia

Komu służy sztuka?

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Diagnoza Kultury. Trzecia debata pt.: „Komu służy sztuka – artysta a dobro wspólne?” odbędzie się we wtorek 24 marca 2015 r. o godz. 18.00. Wśród gości: Katarzyna Kozyra, rzeźbiarka; Paweł Passini, reżyser teatralny; Przemysław Dakowicz, poeta. Cyklowi Diagnoza Kultury patronuje kwartalnik „Więź”.
czytaj więcej

Adlojada 2015

Od 17 do 20 marca w Szczecinie już po raz trzeci będą odbywały się Dni Kultury Żydowskiej „Adlojada”, w tym roku pod hasłem „Kultura i prawo”. 19 marca o 18.00 na Uniwersytecie Szczecińskim będzie miała miejsce debata „Uniwersytet otwarty” – zainspirowana nowym numerem „Więzi” – z udziałem Zbigniewa Nosowskiego oraz autorów wiosennego numeru – prof. Marii Czerepaniak-Walczak i Ingi Iwasiów.
17-20 marca 2015
czytaj więcej

Wiosenna „Więź”: Uniwersytet - usługi dla ludności

W nowej „Więzi” zastanawiamy się, czy dzisiejszy uniwersytet to już tylko firma świadcząca usługi dla ludności? Jak uzdrowić szkoły wyższe chore na punktozę, grantozę i ankietozę? Kto dziś rządzi uczelnią: rektor czy algorytm? Pisząc o kryzysie edukacji akademickiej, tęsknimy za klasycznym modelem universitas, choć staramy się unikać naiwnej nostalgii za dawnymi czasami. Wiosenny numer już w sprzedaży!
czytaj więcej

Copyright (c) Towarzystwo „WIĘŹ”
00-074 Warszawa, ul. Trębacka 3
e:mail: wiez@wiez.pl

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?