Twój schowekTwój koszyk
szukaj

Bieżący numer

Polska pamięć: duma i wina

3 (665) 2016

Polska pamięć: duma i wina

Spór o polską pamięć zaostrzył się. Czy jest w niej miejsce i na dumę, i na winę; i na bohaterstwo, i na podłość; i na „żołnierzy wyklętych”, i na pogrom kielecki? Czy pamięć może łączyć wspólnotę narodową, a nie dzielić ją?

„Czas zakończyć wojny kulturowe” – apeluje Charles Camosy i przekonuje, że to możliwe. George Weigel uważa inaczej, a winą obarcza lewicę. Papież Franciszek ma zaś inną odpowiedź: chrześcijaństwo ponad ideologiami.

Po 1989 r. trzy rodzaje wstydu niebezpiecznie opróżniły zbiorniki dumy Polaków – twierdzi Przemysław Czapliński. Ale odpowiedzią nie jest pompowanie zbiorowego sumienia Polaków dumą. Jak wygląda polskie wychodzenie ze wstydu?

spis rzeczy numeru

Ostatnie numery

Polska pamięć: duma i wina

3 (665) 2016

Polska pamięć: duma i wina

Spór o polską pamięć zaostrzył się. Czy jest w niej miejsce i na dumę, i na winę; i na bohaters...
Kościół na miarę miłosierdzia

2 (664) 2016

Kościół na miarę miłosierdzia

Do szukania dróg miłosiernego duszpasterstwa zachęca papież Franciszek, ostatnio przez adhortac...
Naród ochrzczony(ch)

1 (663) 2016

Naród ochrzczony(ch)

Piszemy w tym numerze „Więzi”, z rożnych stron, o narodzie polskim. Jak mówić o związkach katol...
archiwum numerów

Artykuły

Charles Camosy, Zbigniew Nosowski

Czas zakończyć wojny kulturowe

rozmowa

Z obecnego przegrupowania na scenie politycznej w USA może powstać w przyszłości amerykański „ruch społeczny Franciszka”. Katolicy z USA już od jakiegoś czasu rozumieją, że katolickiej teologii moralnej i nauczania społecznego nie da się dopasować do, charakteryzującej wojny kulturowe, binarnej opozycji „liberalne-konserwatywne”. Być może po raz pierwszy w historii nasza kultura polityczna ma szansę otworzyć się na kogoś takiego jak Franciszek, rozpoznając w nim...
czytaj więcej

Jerzy Sosnowski

Na progu
Negocjując przyszłość

Sytuacja międzynarodowa także skłania, by snuć czarne scenariusze. Jak ktoś słusznie napisał w internecie: kiedy już będzie wielka Ameryka, wielka Rosja, wielka Francja, wielka Anglia, wielka Polska, wielkie kraje arabskie – wówczas musi się okazać, że Ziemia jest dla nich wszystkich za mała i wybuchnie taka wojna, że żadnemu entuzjaście wielkości swojej ojczyzny nawet się o niej nie śniło. Historia, której nauk się za pierwszym razem nie zrozumiało, rzadko po prostu...
czytaj więcej

Przemysław Czapliński, Sebastian Duda

Puste zbiorniki dumy

rozmowa

Najgorszą rzeczą, jaka stała się w ciągu tych ostatnich dwudziestu kilku lat, było przechwycenie narracji emancypacyjnej przez neoliberalizm. Narracja emancypacyjna odwoływała się do wstydu za dyskryminowanie rozmaitych mniejszości. Jej celem było przywrócenie im miejsca w historii i prawa w teraźniejszości. Wnioskowanie neoliberalne podłączyło się pod ruch emancypacyjny; wykorzystywano dawne przypadki nietolerancji, wskazując, że zawsze dopuszczały się ich podmioty...
czytaj więcej
 

Wydarzenia

Jesienna WIĘŹ: polska duma i wina

Nowa WIĘŹ już w sprzedaży! Piszemy w niej o polskiej pamięci, dumie i wstydzie. Patrzymy także na Kościół stojący ponad ideologiami.
2 września 2016 r.
czytaj więcej

Letnia WIĘŹ: Kościół na miarę miłosierdzia

Jest już nowa „Więź”! A w niej piszemy m.in. o miłosierdziu, niewykluczającej gospodarce i zaniku etosu intelektualisty.
8 czerwca 2016 r.
czytaj więcej

Sztuka polska ≠ polska sztuka

W środę, 11 maja o godz. 18 zapraszamy wraz z Narodową Galerią Sztuk Pięknych Zachęta na debatę wokół najnowszego numeru kwartalnika WIĘŹ. W spotkaniu pt. „Sztuka polska ≠ polska sztuka” wezmą udział Jerzy Sosnowski oraz Magdalena Moskalewicz, a poprowadzi je Sebastian Duda.
11 marca 2016 r.
czytaj więcej

Copyright (c) Towarzystwo „WIĘŹ”
00-074 Warszawa, ul. Trębacka 3
e:mail: wiez@wiez.pl

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?