Twój schowekTwój koszyk
szukaj

Bieżący numer

Spór o oblicze islamu

4 (658) 2014

Spór o oblicze islamu

Gwałty i terror bojowników tzw. Państwa Islamskiego budzą oburzenie, lęk, a nierzadko niechęć wobec muzułmanów. Tymczasem większość z nich stanowczo potępia zbrodnicze działania ISIS. W zimowej „Więzi” opisujemy ten spór o oblicze islamu i szukamy przyczyn sukcesów dżihadystów.
    Tadeusz Mazowiecki był politykiem i mężem stanu, ale czy był również myślicielem religijnym? Pokazując mniej znaną twarz pierwszego premiera Trzeciej RP, sięgamy także po jego niepublikowane teksty.
    W dziale kultury rozbieramy... nagość. Dajemy krótki kurs teologii nagości. Pytamy: co w nagości jest najistotniejsze, dlaczego splata się nam w głowach z grzesznością i co dziś mówi nam nagie ciało?

 

spis rzeczy numeru

O numerze mówi

„Więź” zima 2014: Spór o oblicze islamu

Większość muzułmanów stanowczo potępia przemoc, gwałty i terror stosowane przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego wobec mniejszości religijnych. Skąd zatem biorą się sukcesy dżihadystów?
WIĘŹ na YouTube

Ostatnie numery

Spór o oblicze islamu

4 (658) 2014

Spór o oblicze islamu

Gwałty i terror bojowników tzw. Państwa Islamskiego budzą oburzenie, lęk, a nierzadko niechęć w...
Nowa polska zimna wojna?

3 (657) 2014

Nowa polska zimna wojna?

Czy jesteśmy skazani na nową polską zimną wojnę religijną? „Więź” przekonuje w jesiennym numerz...
Wielka wojna 1914-2014

2 (656) 2014

Wielka wojna 1914-2014

Równo sto lat po wybuchu pierwszej wojny światowej znów zajrzało Europejczykom w oczy widmo zbr...
archiwum numerów

Artykuły

Bogumiła Dziekan

Byle nie umarła, Nieudacznik

Bogumiła Dziekan (1933-2014) – pisarka i poetka. Debiutowała na łamach miesięcznika „Pomorze”. Wydała kilka tomów opowiadań i powieści. W początkowym okresie twórczości związana z kręgiem Edwarda Stachury i Ryszarda Milczewskiego-Bruno. We wrześniu tego roku ukazał się jej tomik poezji Kółko graniaste. Zmarłą 25 października 2014 r.
czytaj więcej

Łukasz Saturczak

Ranić ich ciało, by zmienić dusze

„O, jak cenię ja stary ten krzyż, W nim ratunek ludzkości jest dan. Lgnę do niego, a w niebie ten krzyż Na koronę zamieni mi Pan” – ten wymowny fragment pieśni śpiewa z przejęciem w filmie Krzyż. Jezus w Chinach (1989) ks. Yuan Xiangchen, który przez kilkadziesiąt lat był więziony w komunistycznym więzieniu za groźne według Partii szerzenie chrześcijaństwa. Kapłan zmarł w 2005 roku w wieku dziewięćdziesięciu jeden lat i do samego końca władza skutecznie...
czytaj więcej

Stanisław Grodź SVD

Prześladowani

Niemi męczennicy i nasza pamięć o nich

Męczennicy są niemymi świadkami wiary — dlatego tak ważny jest sposób, w jaki będziemy o nich mówić. On bowiem decyduje o tym, jak będą oni obecni w naszej pamięci. Pierwsze ryzyko to milczenie. Można w nie popaść na różne sposoby. Przede wszystkim z niewiedzy — zawinionej lub nie. Do niedawna informacje na temat współczesnych prześladowań chrześcijan były trudno dostępne, stąd niewiedza wielu osób i zdziwienie, gdy były konfrontowane z faktami. Ale milczenie może...
czytaj więcej
 

Wydarzenia

Zapraszamy do prenumeraty!

Naszych Czytelników i Przyjaciół zapraszamy do prenumeraty „Więzi” – w wersjach drukowanej i elektronicznej. Prenumerata to także stałe wsparcie dla pisma i wyraz życzliwości dla redakcji.

W prenumeracie taniej! Papierowa wersja tylko 84 zł rocznie, elektroniczna – 73,80 zł!

czytaj więcej

Rumun goni króliczka

Zapraszamy serdecznie na spotkanie autorskie wokół książki Bogumiła Lufta „Rumun goni za happy endem”, która w połowie października ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne. Rozmowę poprowadzi redaktor Magazynu „Kontakt” Mateusz Luft. Organizatorami wydarzenia są KIK – Klub Inteligencji Katolickiej, Magazyn „Kontakt" i „Więź”.
5 grudnia 2014 r.
czytaj więcej

Co dalej z prawosławiem?

Jacek Borkowicz i Michał Klinger - autorzy tekstów w bloku "Co dalej z prawosławiem?" z jesiennej "Więzi" - 24 października byli gośćmi Moniki Mostowskiej z Radia Warszawa. Ich rozmowa jest w całości do odsłuchania w internecie.
24 października 2014 r.
czytaj więcej

Copyright (c) Towarzystwo „WIĘŹ”
00-074 Warszawa, ul. Trębacka 3
e:mail: wiez@wiez.pl

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?