Twój schowekTwój koszyk
szukaj

Bieżący numer

Nowa polska zimna wojna?

3 (657) 2014

Nowa polska zimna wojna?

Czy jesteśmy skazani na nową polską zimną wojnę religijną? „Więź” przekonuje w jesiennym numerze, że w pluralistycznej demokracji można się spierać, nie idąc na wojnę ideologiczną. 

Prawdziwa wojna trwa na wschodniej Ukrainie. Taras Wozniak wnikliwie analizuje sytuację i pyta: czy Putin na tym poprzestanie? Imperialna polityka Moskwy zmienia także sytuację ukraińskiego, rosyjskiego i być może światowego prawosławia. Jaka jest przyszłość Cerkwi?  
          
Na celownik bierzemy również decorum – opisujemy jego burzliwe losy w sztuce, w życiu codziennym i liturgii. Burzliwe – bo nie jest łatwo odpowiednie dać rzeczy słowo.
 

 

spis rzeczy numeru

O numerze mówi

„Więź” jesień 2014: Nowa polska zimna wojna?

Gorące medialne spory sprawiły, że wzywani jesteśmy na wojnę – polską zimną wojnę religijną. W jesiennej „Więzi” wkraczamy w samo sedno tych sporów, próbując dowieść, że ogłoszona wojna to kreacja ideologiczno-propagandowa.
WIĘŹ na YouTube

Ostatnie numery

Nowa polska zimna wojna?

3 (657) 2014

Nowa polska zimna wojna?

Czy jesteśmy skazani na nową polską zimną wojnę religijną? „Więź” przekonuje w jesiennym numerz...
Wielka wojna 1914-2014

2 (656) 2014

Wielka wojna 1914-2014

Równo sto lat po wybuchu pierwszej wojny światowej znów zajrzało Europejczykom w oczy widmo zbr...
Dżendery złe i dobre

1 (655) 2014

Dżendery złe i dobre

Liczba nonsensów wypowiedzianych ostatnio w sporze o gender jest olbrzymia. Jednak naszym autor...
archiwum numerów

Artykuły

Michał Zioło OCSO

Litery na piasku
O – jak oprzędzenie

Wynalazek uczniów profesora Nakao sprawia, że tradycyjna zsyłka na Wyspę Foczą zostaje zarzucona jako gest dziwaczny i niepotrzebny, przypominający o marnych rezultatach polityki edukacyjnej centralnej władzy Związku Astronautów. Instytucja ta przecież, wykładając olbrzymie sumy na kształcenie i przekonywanie opornych umysłów, zatrudniając w to dzieło literaturę i sztukę, ostatecznie zmuszona była posłużyć się zsyłką jako sprawdzonym sposobem eliminacji...
czytaj więcej

Jacek Borkowicz

Cyryl traci Cerkiew na Ukrainie

Rocznica chrztu Rusi obchodzona 28 lipca tego roku w Moskwie, choć nieokrągła, imponowała pompą. Sobór Chrystusa Zbawiciela wypełniło echo mocnych głosów chóru mniszek. Majestatyczne wnętrze wchłonęło tłumnie przybyłych uczestników obrzędu, pozostawiając rozległą, pustą przestrzeń w centrum świątyni. Jej środkiem, po szerokim zielonym suknie, kroczył ku ołtarzowi patriarcha Cyryl. Bohaterami tegorocznego święta byli żołnierze wojsk wewnętrznych. To ich...
czytaj więcej

Jacek Borkowicz

Książki
Epopeja narodów

Mądry wódz używa najcięższej broni dopiero w decydującej fazie bitwy. Intelektualna batalia, którą toczy Bohdan Cywiński, trwa już ponad czterdzieści lat. Rozpoczął ją w dobrym stylu — Rodowodami niepokornych. Teraz, wzorem wielkich polskich hetmanów, przypuścił atak husarii. Jego Szańce kultur to dzieło klasyczne już od momentu wydania. Od tej pory nie będzie mógł pominąć owej książki żaden poważny badacz zajmujący się syntezą dziejów narodów wschodniej...
czytaj więcej
 

Wydarzenia

Jesienna „Więź” : Nowa polska zimna wojna?

Gorące medialne spory sprawiły, że wzywani jesteśmy na wojnę – polską zimną wojnę religijną. W jesiennej „Więzi” wkraczamy w samo sedno tych sporów, próbując dowieść, że ogłoszona wojna to kreacja ideologiczno-propagandowa. Warto o tym pomyśleć, bo przecież niedaleko toczy się prawdziwa wojna – w obronie wolności i integralności Ukrainy. W tym numerze „Więzi” światową sytuację geopolityczną analizuje Taras Wozniak.
5 września 2014 r.
czytaj więcej

Międzyreligijny marsz solidarności z prześladowanymi chrześcijanami

Prosimy o zabranie ze sobą czerwonych kwiatów – na znak pamięci o współczesnych męczennikach. Na koniec marszu złożymy je wokół kamieni i drzewek w Ogrodzie Sprawiedliwych. Podczas marszu będzie można wesprzeć konkretne działania na rzecz pomocy ofiarom prześladowań prowadzone przez organizacje: Caritas i Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
7 września 2014 r.
czytaj więcej

Kościele w Polsce, nawróć się!

Duszpasterstwo Akademickie Freta, Instytut Tertio Millennio oraz „Więź” zapraszają serdecznie na spotkanie z cyklu OPen pt. „Kościele w Polsce, nawróć się!”, które odbędzie się w czwartek 05.06 o godz. 19 w Sali Prowincjalskiej klasztoru oo. Dominikanów na ul. Freta.
5 czerwca 2014
czytaj więcej

Copyright (c) Towarzystwo „WIĘŹ”
00-074 Warszawa, ul. Trębacka 3
e:mail: wiez@wiez.pl

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?