Twój schowekTwój koszyk
szukaj

Bieżący numer

Nowa polska zimna wojna?

3 (657) 2014

Nowa polska zimna wojna?

Czy jesteśmy skazani na nową polską zimną wojnę religijną? „Więź” przekonuje w jesiennym numerze, że w pluralistycznej demokracji można się spierać, nie idąc na wojnę ideologiczną. 

Prawdziwa wojna trwa na wschodniej Ukrainie. Taras Wozniak wnikliwie analizuje sytuację i pyta: czy Putin na tym poprzestanie? Imperialna polityka Moskwy zmienia także sytuację ukraińskiego, rosyjskiego i być może światowego prawosławia. Jaka jest przyszłość Cerkwi?  
          
Na celownik bierzemy również decorum – opisujemy jego burzliwe losy w sztuce, w życiu codziennym i liturgii. Burzliwe – bo nie jest łatwo odpowiednie dać rzeczy słowo.
 

 

spis rzeczy numeru

O numerze mówi

„Więź” jesień 2014: Nowa polska zimna wojna?

Gorące medialne spory sprawiły, że wzywani jesteśmy na wojnę – polską zimną wojnę religijną. W jesiennej „Więzi” wkraczamy w samo sedno tych sporów, próbując dowieść, że ogłoszona wojna to kreacja ideologiczno-propagandowa.
WIĘŹ na YouTube

Ostatnie numery

Nowa polska zimna wojna?

3 (657) 2014

Nowa polska zimna wojna?

Czy jesteśmy skazani na nową polską zimną wojnę religijną? „Więź” przekonuje w jesiennym numerz...
Wielka wojna 1914-2014

2 (656) 2014

Wielka wojna 1914-2014

Równo sto lat po wybuchu pierwszej wojny światowej znów zajrzało Europejczykom w oczy widmo zbr...
Dżendery złe i dobre

1 (655) 2014

Dżendery złe i dobre

Liczba nonsensów wypowiedzianych ostatnio w sporze o gender jest olbrzymia. Jednak naszym autor...
archiwum numerów

Artykuły

Sebastian Duda

Liturgia a kondycja Kościoła

Konsekwencje złamania decorum

Czy wystarczy sprawować Eucharystię w zgodzie z liturgicznymi przepisami Kościoła, by sakrament ujawnił całą swą moc i skuteczność? Na postawione w ten sposób pytanie trzeba by pewnie odpowiedzieć: i tak, i nie. Bez wątpienia w każdej, nawet najbardziej ubogo odprawianej Eucharystii dochodzi do przypomnienia, nowego uobecnienia wydarzenia paschalnego — męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jednak można chyba założyć, że nie w każdej celebracji...
czytaj więcej

Piotr Matywiecki

Dokąd?

Krzysztof Siwczyk stworzył poemat w każdej frazie otwarty na całość świata i całość mowy, na składniową konieczność i na przypadki wyobraźni. I niepokoi go taka bezgraniczność:  [...] czytałem niejedno uwznioślające  świadectwo, poświadczone  własnym charakterem pisma, też  bym tak chciał chłonąc marności , wytwarzać poważne alegorie,  tymczasem każda rzecz jest  rzeczą tylko stęchłą, mości się w niej penetrujący...
czytaj więcej

Katarzyna Jabłońska, ks. Andrzej Luter

Ksiądz z kobietą w kinie
Człowiek, który patrzy szeptem

KOBIETA Jego, trwających niespełna 10 minut, Muzykantów (zrealizowanych w 1960 roku) uważam za jeden z najniezwyklejszych filmów w historii kina — nie tylko dokumentalnego, i nie tylko polskiego. KSIĄDZ Krzysztof Kieślowski umieścił Muzykantów na swojej liście 10 najważniejszych filmów w dziejach kina. Ten niezwykły zapis próby orkiestry dętej warszawskich tramwajarzy jest ponadczasową opowieścią o tęsknocie za pięknem przekraczającym naszą codzienność;...
czytaj więcej
 

Wydarzenia

Co dalej z prawosławiem?

Jacek Borkowicz i Michał Klinger - autorzy tekstów w bloku "Co dalej z prawosławiem?" z jesiennej "Więzi" - 24 października byli gośćmi Moniki Mostowskiej z Radia Warszawa. Ich rozmowa jest w całości do odsłuchania w internecie.
24 października 2014 r.
czytaj więcej

Czy Tadeusz Mazowiecki był myślicielem religijnym?

Chcemy przyjrzeć się publicystyce religijnej założyciela „Więzi” oraz posłuchać wspomnień jego przyjaciół i współpracowników, które pomogą nam odkryć mniej znaną twarz Tadeusza Mazowieckiego.
27 października 2014 r., godz. 18.00, siedziba redakcji „Więzi”, ul. Trębacka 3 w Warszawie
czytaj więcej

Liturgia w niebezpieczeństwie?

Serdecznie zapraszamy na spotkanie pt. „Liturgia w niebezpieczeństwie? Skutki złamania decorum”. Dyskusja zainspirowana jest jesiennym numerem kwartalnika „Więź”. Udział wezmą: Sebastian Duda, ks. Michał Janocha, o. Kasper Kaproń OFM. Prowadzenie: Ewa Kiedio
23 października 2014 r., godz. 19.00
czytaj więcej

Copyright (c) Towarzystwo „WIĘŹ”
00-074 Warszawa, ul. Trębacka 3
e:mail: wiez@wiez.pl

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?