Twój schowekTwój koszyk
szukaj

Bieżący numer

Kościół na miarę miłosierdzia

2 (664) 2016

Kościół na miarę miłosierdzia

Do szukania dróg miłosiernego duszpasterstwa zachęca papież Franciszek, ostatnio przez adhortację Amoris laetitia. Jaki może być Kościół na miarę miłosierdzia? Jak w tę instytucję wcielić Boskie miłosierdzie – tę „ekstrawagancję” Najwyższego (kard. Tagle)?
 
Czy możliwa jest gospodarka bez wykluczenia? Czy o ekonomii da się rozmawiać poważnie i po ludzku – to znaczy: i zrozumiale, i z myślą o człowieku, a nie tylko o wskaźnikach?

 

Czy naprawdę mamy do czynienia ze śmiercią intelektualisty i nie ma już co po nim płakać? A może jednak intelektualista jest nadal potrzebny?
 
 

 

spis rzeczy numeru

O numerze mówi

WIĘŹ, lato 2016

Zbigniew Nosowski o najnowszym numerze WIĘZI. O Kościele miłosiernym, ekonomii z ludzką twarzą i śmierci intelektualisty.
WIĘŹ na YouTube

Ostatnie numery

Kościół na miarę miłosierdzia

2 (664) 2016

Kościół na miarę miłosierdzia

Do szukania dróg miłosiernego duszpasterstwa zachęca papież Franciszek, ostatnio przez adhortac...
Naród ochrzczony(ch)

1 (663) 2016

Naród ochrzczony(ch)

Piszemy w tym numerze „Więzi”, z rożnych stron, o narodzie polskim. Jak mówić o związkach katol...
Uchodźca, czyli człowiek

4 (662) 2015

Uchodźca, czyli człowiek

Europa stanęła przed wielkim problemem, którego wcześniej usiłowała nie dostrzegać. Analizując ...
archiwum numerów

Artykuły

Jarema Piekutowski

Zachwyt zanikania

Aby opowiedzieć o poezji Piotra Lamprechta, najlepiej mówić w sposób negatywny – ukazując raczej, czym ta poezja nie jest, niż czym jest. Przede wszystkim nie jest opisem rzeczywistości zewnętrznej czy wewnętrznej. W swej prostocie niektóre utwory Lamprechta przypominają nieco haiku, jednak zabłądzi ten, kto będzie chciał szukać u poety realistycznych lub choćby surrealistycznych obrazów świata. Nie ma tu też poetyckiego malowania. Autor nie zdobi, nie deformuje,...
czytaj więcej

Sebastian Duda

Śmierć intelektualisty

Problem, który chciałbym w tym tekście przedstawić, wielu osobom w Polsce może wydawać się nieczytelny bądź nawet nieco wydumany. Figura intelektualisty rzadko nad Wisłą rozpala emocje. Co innego inteligencja – o tej nader często lubimy rozprawiać. W przedmowie do, wydanych przed ośmioma laty, Dziejów inteligencji polskiej do roku 1918 Jerzy Jedlicki słusznie skonstatował, że: [...] inteligencja jest w Polsce tematem wciąż nieostygłym....
czytaj więcej

Paul H. Dembinski

Gospodarka bez wykluczenia

Po wspaniałym przeżyciu liturgicznym, jakim było wczoraj wieczorem nabożeństwo rachunku sumienia polskiego chrześcijaństwa w katedrze gnieźnieńskiej, powinniśmy się teraz pokusić o rachunek sumienia gospodarki i myśli ekonomicznej - a także o wskazanie nowych możliwych dróg rozwoju[1]. Chciałbym w tym duchu poruszyć dwie kwestie. Pierwsza z nich to tytułowe pytanie o gospodarkę bez wykluczenia. Czy jest to możliwe i jakie są najważniejsze przesłanki mogące ku temu...
czytaj więcej
 

Wydarzenia

Letnia WIĘŹ: Kościół na miarę miłosierdzia

Jest już nowa „Więź”! A w niej piszemy m.in. o miłosierdziu, niewykluczającej gospodarce i zaniku etosu intelektualisty.
8 czerwca 2016 r.
czytaj więcej

Sztuka polska ≠ polska sztuka

W środę, 11 maja o godz. 18 zapraszamy wraz z Narodową Galerią Sztuk Pięknych Zachęta na debatę wokół najnowszego numeru kwartalnika WIĘŹ. W spotkaniu pt. „Sztuka polska ≠ polska sztuka” wezmą udział Jerzy Sosnowski oraz Magdalena Moskalewicz, a poprowadzi je Sebastian Duda.
11 marca 2016 r.
czytaj więcej

Wiosenna „Więź”: Naród ochrzczony(ch)

Jest już nowa „Więź”! A w niej rozbieramy na czynniki pierwsze pojęcie „narodu” z niemal każdej perspektywy: społecznej, religijnej i kulturowej.
10 marca 2016 r.
czytaj więcej

Copyright (c) Towarzystwo „WIĘŹ”
00-074 Warszawa, ul. Trębacka 3
e:mail: wiez@wiez.pl

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?