Twój schowekTwój koszyk
szukaj

Bieżący numer

Polska pamięć: duma i wina

3 (665) 2016

Polska pamięć: duma i wina

Spór o polską pamięć zaostrzył się. Czy jest w niej miejsce i na dumę, i na winę; i na bohaterstwo, i na podłość; i na „żołnierzy wyklętych”, i na pogrom kielecki? Czy pamięć może łączyć wspólnotę narodową, a nie dzielić ją?

„Czas zakończyć wojny kulturowe” – apeluje Charles Camosy i przekonuje, że to możliwe. George Weigel uważa inaczej, a winą obarcza lewicę. Papież Franciszek ma zaś inną odpowiedź: chrześcijaństwo ponad ideologiami.

Po 1989 r. trzy rodzaje wstydu niebezpiecznie opróżniły zbiorniki dumy Polaków – twierdzi Przemysław Czapliński. Ale odpowiedzią nie jest pompowanie zbiorowego sumienia Polaków dumą. Jak wygląda polskie wychodzenie ze wstydu?

spis rzeczy numeru

Ostatnie numery

Polska pamięć: duma i wina

3 (665) 2016

Polska pamięć: duma i wina

Spór o polską pamięć zaostrzył się. Czy jest w niej miejsce i na dumę, i na winę; i na bohaters...
Kościół na miarę miłosierdzia

2 (664) 2016

Kościół na miarę miłosierdzia

Do szukania dróg miłosiernego duszpasterstwa zachęca papież Franciszek, ostatnio przez adhortac...
Naród ochrzczony(ch)

1 (663) 2016

Naród ochrzczony(ch)

Piszemy w tym numerze „Więzi”, z rożnych stron, o narodzie polskim. Jak mówić o związkach katol...
archiwum numerów

Artykuły

Aleksander Hall

Rzeczy (nie)pospolite
Historia w służbie polityki

Dzieje powojennej Polski w wersji PiS-owskiej to historia, w której występują tylko dwie barwy: biel i czerń. Są tylko dobrzy i źli, bohaterowie i zdrajcy. Wzorcowym bohaterem był ten, kto walczył z komunistami z bronią w ręku i zginął lub został stracony czy zamęczony w katowniach UB. Jest wzorowy – gdyż nie miał już okazji podjęcia próby dostosowania się do narzuconej krajowi rzeczywistości. Poza wszelką dyskusją jest fakt, że ofiary komunistycznego terroru...
czytaj więcej

Bogdan Białek, Bartosz Bartosik

Płaczcie raczej nad sobą

rozmowa

Czasami myślę, że proces, który prowadzi do pojednania polsko-żydowskiego mało kogo interesuje. Wielu Polakom i Żydom jakoś nieprzydatne jest pojęcie „pojednania”. Dyskusja na temat polsko-żydowskiej historii ciągle koncentruje się na winie i niewinności. I ciągle wpisuje się w schematy polityczne. Czytając tekst traktujący o polsko-żydowskich relacjach, o zbrodni w Jedwabnem czy Kielcach, mogę z dużym prawdopodobieństwem wskazać sympatie polityczne autora. Sam...
czytaj więcej

Bartosz Bartosik

Lekcja powszechności Kościoła

Wydanie Czarnej księgi prześladowań chrześcijan w świecie w Polsce niezmiernie mnie cieszy. Zacznę od powodu osobistego: od pewnego czasu temat prześladowań chrześcijan w świecie jest mi bardzo bliski. Wspólnota Sant’Egidio, do której należę, obok działalności na rzecz ubogich, imigrantów i wykluczonych społecznie, zajmuje się także zbieraniem i nagłaśnianiem świadectw życia i śmierci współczesnych męczenników. Publikacja Czarnej księgi… ma także istotny...
czytaj więcej
 

Wydarzenia

Teoteka - głębszy wymiar kina

25 października zapraszamy do Kinoteki na pierwsze ze spotkań z cyklu „Teoteka - głębszy wymiar kina”. Będą one okazją do zapoznania się z wybitnymi filmami, których problematyka dotyka duchowości. Pierwszym dziełem będzie „Lourdes” Jessiki Hausner. Po seansie dyskusja z udziałem gości i publiczności.
25 października 2016 r.
czytaj więcej

Jesienna WIĘŹ: polska duma i wina

Nowa WIĘŹ już w sprzedaży! Piszemy w niej o polskiej pamięci, dumie i wstydzie. Patrzymy także na Kościół stojący ponad ideologiami.
2 września 2016 r.
czytaj więcej

Letnia WIĘŹ: Kościół na miarę miłosierdzia

Jest już nowa „Więź”! A w niej piszemy m.in. o miłosierdziu, niewykluczającej gospodarce i zaniku etosu intelektualisty.
8 czerwca 2016 r.
czytaj więcej

Copyright (c) Towarzystwo „WIĘŹ”
00-074 Warszawa, ul. Trębacka 3
e:mail: wiez@wiez.pl

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?