Twój schowekTwój koszyk
szukaj

Bieżący numer

Dżendery złe i dobre

1 (655) 2014

Dżendery złe i dobre

Liczba nonsensów wypowiedzianych ostatnio w sporze o gender jest olbrzymia. Jednak naszym autorom udało się znaleźć unikalną perspektywę – diagnozują złe i dobre strony „dżenderów”, odróżniają również niebezpieczeństwa rzeczywiste od urojonych. Warto przeczytać – nawet jeśli ktoś ma dosyć tego tematu.
Nie tylko z gender, ale i z władzą mamy problem. Nie opisujemy go jednak w kategoriach politycznych. Pytamy, po co jest władza i czy może mieć ludzką twarz. Czy władzę można porównać do tańca?
Czasem trzeba być przeciw. „Więziowa” tradycja dialogu i szukania tego, co łączy, nie oznacza zamykania oczu na realne zagrożenia. A wobec niektórych niebezpiecznych zjawisk w kulturze potrzebne są „prywatne egzorcyzmy”.
 

spis rzeczy numeru

O numerze mówi

WIĘŹ wiosna 2014: Dżendery złe i dobre

Czy obawy, jakie wzbudził w minionych miesiącach gender, to tylko lęki urojone? Jak oddzielić ziarna od plew? Jakie są złe, a jakie dobre strony "dżenderów"?
WIĘŹ na YouTube

Ostatnie numery

Dżendery złe i dobre

1 (655) 2014

Dżendery złe i dobre

Liczba nonsensów wypowiedzianych ostatnio w sporze o gender jest olbrzymia. Jednak naszym autor...
Tadeusz Mazowiecki in memoriam

4 (654) 2013

Tadeusz Mazowiecki in memoriam

Żegnając Tadeusza Mazowieckiego, założyciela naszego pisma, publikujemy nieznane dokumenty, fot...
Słaby Bóg

3 (653) 2013

Słaby Bóg

Bóg wybrał bycie słabym, wcielając się w bezbronne Dziecko. Co z tego wynika dla życia każdego ...
archiwum numerów

Artykuły

Marcin Gutowski

Czytanie świata
Przecież tutaj jestem nikim

Oriana jest po pięćdziesiątce. Do Izraela przyjechała trzydzieści lat temu z Chile. Młodzieńczy bunt i lewicowe ideały nie pozwoliły jej zostać w rodzinnym Concepción i rządzonym twardą ręką przez generała Pinocheta i jego juntę kraju. Porzuciła marzenia o dziennikarstwie i przybyła na Bliski Wschód, by zarabiać, sprzątając w domach bogatych ludzi. Nie przestała jednak tęsknić za ojczyzną. Nawet dziś myśli o powrocie, ale wszystko co ma, jest tutaj. Nauczyła się...
czytaj więcej

Michał Zioło OCSO

Litery na piasku
S – jak sieć

À propos miasta – spróbujmy nieco ukradkiem, bez zgody Mistrza, poeksperymentować na jego terenie, wprawiając w ruch sieć wzajemnych odniesień i zależności. Taki rok 1933. Wiosną z maszyn drukarskich schodzi Poemat o czasie zastygłym, w maju do Wilna przyjeżdża Helenka Kowalska, siostra Faustyna, i zamieszkuje w antokolskim klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie spowiednikiem jest Michał Sopoćko. W 1933 roku do zajęć ks. Sopoćki – teraz już spowiednika...
czytaj więcej

Tomasz Wiścicki

Mielone z Orfeusza i Eurydyki

Na pytanie, co wolno artyście, znaczna część współczesnych artystów odpowie: wszystko. Odkąd pokora zniknęła w powszechnym przekonaniu z listy cnót, zwłaszcza u artystów (największy komplement: artysta niepokorny) – pytanie uchodzi za retoryczne. Wyrazistym przykładem, do czego to może prowadzić, służy przedstawienie Orfeusza i Eurydyki Christopha Willibalda Glucka w reżyserii Mariusza Trelińskiego w warszawskim Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.     Opera...
czytaj więcej
 

Wydarzenia

Spotkanie z bp. Andrzejem Czają

Już w poniedziałek dyskusja o książce „Szczerze o Kościele", rozmowie bp. Andrzeja Czai i Tomasza Ponikły.
31 marca 2014 r., godz. 13.30
czytaj więcej

Myśląc z Wojtyłą... o Kościele

Zapraszamy serdecznie na kolejną debatę z cyklu „Myśląc z Wojtyłą”. Tym razem tematem przewodnim będzie wizja Kościoła. W dyskusji udział wezmą: bp prof. Andrzej Czaja, dr Krzysztof Dorosz, dr Paweł Milcarek. Spotkanie poprowadzi Zbigniew Nosowski.
11 marca 2014
czytaj więcej

Wiosenna WIĘŹ: Dżendery złe i dobre

Już 3 marca premiera nowego numeru WIĘZI. Przyglądamy się w nim naszemu sporowi o gender, pytamy o to, czy władza powinna być służbą, czy dominacją, a także protestujemy, gdy robi się mielone z Orfeusza i Eurydyki. Zapraszamy do lektury!
3 marca 2014
czytaj więcej

Copyright (c) Towarzystwo „WIĘŹ”
00-074 Warszawa, ul. Trębacka 3
e:mail: wiez@wiez.pl

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?