Twój schowekTwój koszyk
szukaj

Bieżący numer

Nowi ubodzy w nowej Polsce

3 (661) 2015

Nowi ubodzy w nowej Polsce

Nowi polscy ubodzy to nie sprawa polityczna. To nowa kwestia społeczna. To problem, którego być może nie widać dobrze ze stolicy, ale nie sposób go ominąć w poważnych dyskusjach o Polsce. A właściwie nie problem, lecz konkretni ludzie.

W praktyce duchowości katolickiej coraz ważniejsze miejsce zajmują sprawki złego ducha, a szatan wydaje się niekiedy silniejszy niż Bóg. Pytamy więc znawców tematu: Jak odróżniać zło od Złego?

W ludzkich próbach wyjaśniania biegu dziejów niebagatelną rolę odgrywają koncepcje spiskowe. Kiedy one się pojawiły i jak rozwijały? W jaki sposób dziś przejawiają się w literaturze, filmach i rzeczywistości?

 

spis rzeczy numeru

Ostatnie numery

Nowi ubodzy w nowej Polsce

3 (661) 2015

Nowi ubodzy w nowej Polsce

Nowi polscy ubodzy to nie sprawa polityczna. To nowa kwestia społeczna. To problem, którego być...
O co chodzi Rosji

2 (660) 2015

O co chodzi Rosji

O co chodzi Rosji? To pytanie zadajemy sobie, często bezradnie, od wielu miesięcy. Letnia „Więź...
Uniwersytet: usługi dla ludności

1 (659) 2015

Uniwersytet: usługi dla ludności

Czy dzisiejszy uniwersytet to już tylko firma świadcząca usługi dla ludności? Jak uzdrowić szko...
archiwum numerów

Artykuły

Krystyna Skarżyńska, Katarzyna Jabłońska, Jerzy Sosnowski

Bin Laden żyje, chociaż jest martwy

rozmowa

WIĘŹ: Pogląd, jakoby władzę nad światem sprawowały tajne grupy lub organizacje, działające na szkodę reszty społeczeństwa, pojawia się co jakiś czas w coraz to nowych odsłonach i niezmiennie zyskuje grono zagorzałych zwolenników. Dlaczego? Krystyna Skarżyńska: Atrakcyjność teorii spiskowych bierze się stąd, że zaspokajają one pewne ważne potrzeby...
czytaj więcej

Michał Zioło OCSO

Litery na piasku
G – jak goryl

Gdybyż ten szeroki w barach, pewnie stąpający na długich nogach, szczupły w pasie, o kruczych, kędzierzawych włosach i śniadej cerze olbrzym wiedział! Ale nie wiedział, bo przecież ani goryl z Abu Dhabi, ani Kapuścinski, który go w swoim „Lapidarium”opisał, nie objawili się jeszcze publiczności, gdy tymczasem olbrzym był już oficerem na polskim transatlantyku „Polonia”, dowodzonym przez słynnego Znaczy Kapitana, czyli Mamerta Stankiewicza. Gdyby znał tę historię,...
czytaj więcej

Marek Rymsza

Nowa kwestia społeczna?

Tak długo, jak strategia rozwoju Polski opierać się będzie na koncentracji inwestycji w aglomeracjach miejskich jako lokomotywach rozwoju, przy ignorowaniu rosnącej skali rozwarstwienia społecznego i braku perspektyw życiowych dla osób, które przegrały wskutek reform, oraz tak długo, jak państwo nie ucywilizuje stosunków pracy – utrzymywać się będzie, jeśli nie rosnąć, pokaźna liczba ludzi nieidentyfikujących się z sukcesem transformacji ustrojowej, funkcjonujących na...
czytaj więcej
 

Wydarzenia

Czytanie Konstytucji z Tadeuszem Mazowieckim

Z okazji drugiej rocznicy śmierci pierwszego premiera Trzeciej Rzeczypospolitej zapraszamy serdecznie do udziału w dyskusji o kluczowych zapisach Konstytucji RP, które w istotny sposób współtworzył Tadeusz Mazowiecki. Naszymi gośćmi będą: prof. Joseph H. H. Weiler, prof. Andrzej Zoll i Włodzimierz Cimoszewicz.
29 listopada 2015
czytaj więcej

Szczeciński Zalew Myśli

Fundacja Jandrzejówka zaprasza w dniach 19-21 listopada na ósmy już Szczeciński Zalew Myśli pod hasłem „Wspólnota – wyjątkowa przestrzeń”. Zaproszenie do rozmowy przyjęli m.in. prof. dr hab. Jacek Filek, dr hab. Marek Budajczak, Zbigniew Nosowski i ks. Mirosław Tosza. Wydarzeniu patronuje „Więź”.
czytaj więcej

Dialogi Dominikańskie w Europejskim Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na kolejne Dialogi Dominikańskie – debatę na temat roli Kościoła katolickiego w minionym wieku, zainspirowaną 50. rocznicą zakończenia prac II Soboru Watykańskiego. Wśród gości: abp Henryk Muszyński, Błażej Strzelczyk, Zbigniew Nosowski i Zuzanna Radzik. Prowadzenie: Basil Kerski i ks. Krzysztof Niedałtowski.
14 listopada 2015 r.
czytaj więcej

Copyright (c) Towarzystwo „WIĘŹ”
00-074 Warszawa, ul. Trębacka 3
e:mail: wiez@wiez.pl

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?