Twój schowekTwój koszyk
szukaj

Bieżący numer

Nowa polska zimna wojna?

3 (657) 2014

Nowa polska zimna wojna?

Czy jesteśmy skazani na nową polską zimną wojnę religijną? „Więź” przekonuje w jesiennym numerze, że w pluralistycznej demokracji można się spierać, nie idąc na wojnę ideologiczną. 

Prawdziwa wojna trwa na wschodniej Ukrainie. Taras Wozniak wnikliwie analizuje sytuację i pyta: czy Putin na tym poprzestanie? Imperialna polityka Moskwy zmienia także sytuację ukraińskiego, rosyjskiego i być może światowego prawosławia. Jaka jest przyszłość Cerkwi?  
          
Na celownik bierzemy również decorum – opisujemy jego burzliwe losy w sztuce, w życiu codziennym i liturgii. Burzliwe – bo nie jest łatwo odpowiednie dać rzeczy słowo.
 

 

spis rzeczy numeru

O numerze mówi

„Więź” jesień 2014: Nowa polska zimna wojna?

Gorące medialne spory sprawiły, że wzywani jesteśmy na wojnę – polską zimną wojnę religijną. W jesiennej „Więzi” wkraczamy w samo sedno tych sporów, próbując dowieść, że ogłoszona wojna to kreacja ideologiczno-propagandowa.
WIĘŹ na YouTube

Ostatnie numery

Nowa polska zimna wojna?

3 (657) 2014

Nowa polska zimna wojna?

Czy jesteśmy skazani na nową polską zimną wojnę religijną? „Więź” przekonuje w jesiennym numerz...
Wielka wojna 1914-2014

2 (656) 2014

Wielka wojna 1914-2014

Równo sto lat po wybuchu pierwszej wojny światowej znów zajrzało Europejczykom w oczy widmo zbr...
Dżendery złe i dobre

1 (655) 2014

Dżendery złe i dobre

Liczba nonsensów wypowiedzianych ostatnio w sporze o gender jest olbrzymia. Jednak naszym autor...
archiwum numerów

Artykuły

Jan Olaszek

Historia
Opisać zbrodnię

Prasa podziemna wobec porwania i śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Jesienią 2014 roku mija 30 lat od śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Jego porwanie i zamordowanie przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa to bez wątpienia jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Polski lat 80. XX wieku. Bezpośredni wykonawcy tej zbrodni zostali skazani, jednak kulisy sprawy nie zostały wyjaśnione — przede wszystkim niewiele wiadomo o mocodawcach morderców. Ks. Popiełuszko był jednym z duchownych najbardziej wspierających „Solidarność”,...
czytaj więcej

Jerzy Sosnowski

Eks post
W obronie chwastów

Gdybym miał wskazywać szczególnie radosne dni w najnowszej historii Polski, z całą pewnością wymieniłbym między innymi 11 kwietnia 1990 roku. Weszła wtedy w życie Ustawa o likwidacji Głównego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk, czyli definitywnie przestała u nas działać cenzura. Piszę „definitywnie”, bo jeśli mnie pamięć nie zawodzi, już przez poprzednich kilkanaście miesięcy była to instytucja bez większego znaczenia. Jej formalne usunięcie miało jednak...
czytaj więcej

Jerzy Sosnowski

Decorum i dzikość

Sailor usiadł na krześle przy oknie. Niemal dostrzegał kłębiącą się na ulicy falę żaru. — W Pee Dee [więzienie, w którym przebywał Sailor — dop. JS] spotkałem faceta o przezwisku O’Day Czytelnik — powiedział. — Czytelnik siedział tam, bo załatwił swoją konkubinę. Dostał siedemnaście lat za morderstwo drugiego stopnia. — A dlaczego właśnie Czytelnik? — spytała Lula. — Nazwali go tak, bo dużo czytał. Nigdy nie słyszałem jego prawdziwego...
czytaj więcej
 

Wydarzenia

Co dalej z prawosławiem?

Jacek Borkowicz i Michał Klinger - autorzy tekstów w bloku "Co dalej z prawosławiem?" z jesiennej "Więzi" - 24 października byli gośćmi Moniki Mostowskiej z Radia Warszawa. Ich rozmowa jest w całości do odsłuchania w internecie.
24 października 2014 r.
czytaj więcej

Czy Tadeusz Mazowiecki był myślicielem religijnym?

Chcemy przyjrzeć się publicystyce religijnej założyciela „Więzi” oraz posłuchać wspomnień jego przyjaciół i współpracowników, które pomogą nam odkryć mniej znaną twarz Tadeusza Mazowieckiego.
27 października 2014 r., godz. 18.00, siedziba redakcji „Więzi”, ul. Trębacka 3 w Warszawie
czytaj więcej

Liturgia w niebezpieczeństwie?

Serdecznie zapraszamy na spotkanie pt. „Liturgia w niebezpieczeństwie? Skutki złamania decorum”. Dyskusja zainspirowana jest jesiennym numerem kwartalnika „Więź”. Udział wezmą: Sebastian Duda, ks. Michał Janocha, o. Kasper Kaproń OFM. Prowadzenie: Ewa Kiedio
23 października 2014 r., godz. 19.00
czytaj więcej

Copyright (c) Towarzystwo „WIĘŹ”
00-074 Warszawa, ul. Trębacka 3
e:mail: wiez@wiez.pl

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?