Twój schowekTwój koszyk
szukaj

Bieżący numer

O co chodzi Rosji

2 (660) 2015

O co chodzi Rosji

O co chodzi Rosji? To pytanie zadajemy sobie, często bezradnie, od wielu miesięcy. Letnia „Więź” przynosi wnikliwą analizę długofalowych celów polityki Kremla i potencjału militarnego Rosji.
Co dalej z Synodem Biskupów o rodzinie? Prezentujemy różne spojrzenia: kardynała, teologa, duszpasterza i  publicystów z doświadczeniem małżeńskim. Przypominamy też nowatorstwo myśli ks. Karola Wojtyły sprzed ponad 50 lat.
Czy, patrząc na publicznie eksponowane obrazy cierpienia i przemocy, można poczuć się zgwałconym przez oczy? Gdzie leży granica flirtu z sadyzmem? Autorzy naszego dwugłosu odwołują się do tych samych wartości i lektur, wyciągają z nich jednak odmienne wnioski.

 

spis rzeczy numeru

Ostatnie numery

O co chodzi Rosji

2 (660) 2015

O co chodzi Rosji

O co chodzi Rosji? To pytanie zadajemy sobie, często bezradnie, od wielu miesięcy. Letnia „Więź...
Uniwersytet: usługi dla ludności

1 (659) 2015

Uniwersytet: usługi dla ludności

Czy dzisiejszy uniwersytet to już tylko firma świadcząca usługi dla ludności? Jak uzdrowić szko...
Spór o oblicze islamu

4 (658) 2014

Spór o oblicze islamu

Gwałty i terror bojowników tzw. Państwa Islamskiego budzą oburzenie, lęk, a nierzadko niechęć w...
archiwum numerów

Artykuły

Aleksander Hall

Rzeczy (nie)pospolite
Największy dramat w historii III RP

W dużym stopniu katastrofa smoleńska była konsekwencją słabości ważnych struktur naszego państwa, beztroski cywilnych i wojskowych decydentów. To prawda, że po tragedii polskie państwo zdało egzamin na elementarnym poziomie: godnego uczczenia zmarłych, zachowania konstytucyjnego porządku sukcesji władzy i przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Nie zdało jednak egzaminu, przygotowując wizytę prezydenta RP. Nie było to jednostkowe zaniedbanie. Komisja rządowa i prokuratura...
czytaj więcej

Kard. Walter Kasper

Nota bene
Papieska rewolucja czułości

Wyzwanie, jakie nam rzuca obecny pontyfikat, jest zatem o wiele bardziej radykalne, niż to się wielu osobom wydaje. Jest to wyzwanie dla tych konserwatystów, którzy nie pozwalają już Bogu, aby ich zaskakiwał, i opierają się wszelkim reformom, oraz dla takich zwolenników postępu, którzy oczekują konkretnych rozwiązań już tu i teraz. Inicjując rewolucję czułości i miłości oraz mistyki otwartych oczu, Franciszek może rozczarować oba te obozy, a mimo to udowodnić, że ma...
czytaj więcej

Jerzy Sosnowski

Eks post
Pamiętam, pamiętamy

W tym miejscu miałem umieścić cytat z powieści Chandlera. Coś o tym, ile są warci świadkowie: że w zeznaniach opisują ogorzałego, rosłego bruneta, a naprawdę był to drobny blondyn. Pamiętam, że takie mniej więcej słowa padają w powieści Żegnaj, laleczko. Przez ostatnią godzinę ją wertowałem, a potem, już bez przekonania, także Głęboki sen i Siostrzyczkę. Nie ma. No właśnie: przypadek pozwala mi zilustrować myśl sytuacją z rzeczywistości, zamiast odwoływać...
czytaj więcej
 

Wydarzenia

Czy nowy dialog religii i sztuki jest możliwy?

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na szóstą debatę z cyklu „Diagnoza kultury” zatytułowaną: „W drodze do ponownego spotkania – czy nowy dialog religii i sztuki jest możliwy?”. Wtorek 23 czerwca 2015 r. o godz. 18.00, 1Piętro, ul. Foksal 11, lok. 30.
23 czerwca 2015
czytaj więcej

Letni numer „Więzi” już w sprzedaży!

To kolejny już numer „Więzi”, w którym sporo miejsca poświęcamy analizie sytuacji w Rosji. Nie sposób się od tego oderwać, bo ekspansywna polityka Putina zmusza do stawiania wciąż nowych pytań. Tym razem postanowiliśmy zastanowić się nad długofalowymi celami polityki Kremla.
czytaj więcej

Spotkanie o Władysławie Bartoszewskim

W niedzielę 24 maja – miesiąc po śmierci śp. prof. Władysława Bartoszewskiego – zapraszamy do wspólnej modlitwy za profesora podczas Mszy Świętej o godzinie 17.30 w kościele św. Marcina. Po Mszy, o godzinie 19.00 w siedzibie KIK (ul. Freta 20/24A) odbędzie się spotkanie poświęcone jego osobie.
czytaj więcej

Copyright (c) Towarzystwo „WIĘŹ”
00-074 Warszawa, ul. Trębacka 3
e:mail: wiez@wiez.pl

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?