Twój schowekTwój koszyk
szukaj

Bieżący numer

Spór o oblicze islamu

4 (658) 2014

Spór o oblicze islamu

Gwałty i terror bojowników tzw. Państwa Islamskiego budzą oburzenie, lęk, a nierzadko niechęć wobec muzułmanów. Tymczasem większość z nich stanowczo potępia zbrodnicze działania ISIS. W zimowej „Więzi” opisujemy ten spór o oblicze islamu i szukamy przyczyn sukcesów dżihadystów.
    Tadeusz Mazowiecki był politykiem i mężem stanu, ale czy był również myślicielem religijnym? Pokazując mniej znaną twarz pierwszego premiera Trzeciej RP, sięgamy także po jego niepublikowane teksty.
    W dziale kultury rozbieramy... nagość. Dajemy krótki kurs teologii nagości. Pytamy: co w nagości jest najistotniejsze, dlaczego splata się nam w głowach z grzesznością i co dziś mówi nam nagie ciało?

 

spis rzeczy numeru

O numerze mówi

„Więź” zima 2014: Spór o oblicze islamu

Większość muzułmanów stanowczo potępia przemoc, gwałty i terror stosowane przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego wobec mniejszości religijnych. Skąd zatem biorą się sukcesy dżihadystów?
WIĘŹ na YouTube

Ostatnie numery

Spór o oblicze islamu

4 (658) 2014

Spór o oblicze islamu

Gwałty i terror bojowników tzw. Państwa Islamskiego budzą oburzenie, lęk, a nierzadko niechęć w...
Nowa polska zimna wojna?

3 (657) 2014

Nowa polska zimna wojna?

Czy jesteśmy skazani na nową polską zimną wojnę religijną? „Więź” przekonuje w jesiennym numerz...
Wielka wojna 1914-2014

2 (656) 2014

Wielka wojna 1914-2014

Równo sto lat po wybuchu pierwszej wojny światowej znów zajrzało Europejczykom w oczy widmo zbr...
archiwum numerów

Artykuły

Michał Zioło OCSO

Litery na piasku
Ś – jak światło ciała

Zawodzą w starości: dostajemy od nich rysunek nieostry i kolor przymglony, co przypomina o klęsce cielesności. Oddalamy się wtedy od jarmarku świata, który — jak powie poeta w wierszu Oczy — był w młodości ulubionym terenem naszych polowań, gonitw i zasadzek. A oczy spełniały wtedy zadania „sfory królewskich ogarów” — były „chwytliwe”, precyzyjne, czujne. Teraz, po odbytym polowaniu — życiu — wydają się nasycone i bezpiecznie wycofane w otulinę ducha,...
czytaj więcej

Ks. Stanisław Adamiak

Polemiki
Jak rozchodziły się drogi chrześcijaństwa i judaizmu

Trudno jest na kilku stronach przedstawić rozwój wydarzeń z kilku stuleci i jeszcze wyciągnąć z tego wnioski dla teraźniejszości. Nie udała się ta sztuka Elisabeth Schüssler Fiorenzy w tekście opublikowanym w poprzednim numerze „Więzi”. […] Nikt przy zdrowych zmysłach nie neguje, że pierwsi chrześcijanie byli Żydami. Jednak poważne problemy z łączeniem tożsamości żydowskiej i wiary w Jezusa zrodziły się natychmiast po Jego życiu, a z czasem, szczególnie po...
czytaj więcej

Tadeusz Mazowiecki

Chrześcijanin sytuacji powikłanych

Anna Morawska napisała to studium życia i myśli Dietricha Bonhoeffera w końcu lat sześćdziesiątych. Wydane zostało ono w Polsce w 1970 roku równocześnie z wyborem pism Bonhoeffera przez Bibliotekę „Więzi”. Anna Morawska, znakomita pisarka i publicystka, była intelektualnym filarem „Więzi”. Związana była także z krakowskim „Tygodnikiem Powszechnym” i „Znakiem”. Pisma te stanowiły oazę niezależnej myśli w rządzonej wówczas przez partię komunistyczną...
czytaj więcej
 

Wydarzenia

Stwórca i/czy twórca?

Na 1Piętrze startuje właśnie projekt Diagnoza Kultury – na początek zapraszamy na cykl debat z udziałem największych polskich artystów. Podczas pierwszego spotkania wraz z Magdaleną Tulli, Markiem Sobczakiem, Eugeniuszem Knapikiem oraz Bartoszem Szydłowskim poszukamy odpowiedzi na pytania: Czego szuka współczesna sztuka? Co mówi nam dzisiaj artysta? Kim jest sam dla siebie? Jaka siła pcha go do tworzenia?
czytaj więcej

Myśląc z Wojtyłą...

15 stycznia 2015 r. o godz. 18.00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19 odbędzie się kolejna debata z cyklu „Myśląc z Wojtyłą...”. Tym razem tematem przewodnim spotkania będzie pontyfikat papieża Franciszka. W dyskusji udział wezmą: bp Grzegorz Ryś, Piotr Nowina-Konopka, Paweł Lisicki, Adam Szostkiewicz. Spotkanie poprowadzi Zbigniew Nosowski.
czytaj więcej

Spotkanie opłatkowe w redakcji

Od lewej: Zbigniew Nosowski, Jan Turnau, o. Wiesła Dawidowski, bp Rafał Markowski, ks. Andrzej Luter, Ewa Kiedio
19 grudnia spotkaliśmy się w redakcji w nastrojach przedświątecznych. Plan przewidywał: wysłuchanie fragmentu Ewangelii i słowa biskupa Rafała Markowskiego, przełamanie się opłatkiem z towarzyszeniem życzeń, konsumpcja z elementami konwersacji (tudzież na odwrót). Plan ten zrealizowaliśmy!
czytaj więcej

Copyright (c) Towarzystwo „WIĘŹ”
00-074 Warszawa, ul. Trębacka 3
e:mail: wiez@wiez.pl

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?