Twój schowekTwój koszyk
szukaj

Bieżący numer

Uniwersytet: usługi dla ludności

1 (659) 2015

Uniwersytet: usługi dla ludności

Czy dzisiejszy uniwersytet to już tylko firma świadcząca usługi dla ludności? Jak uzdrowić szkoły wyższe chore na punktozę, grantozę i ankietozę? Kto dziś rządzi uczelnią: rektor czy algorytm?
Pytanie „po co wierzącym polityka?” należy do tych, na które nie ma jednej, dobrej na zawsze odpowiedzi. A może chrześcijanie powinni dziś w ogóle uwolnić się od politycznych złudzeń?
We współczesnej fantastyce, także polskiej, zaobserwować można sporo nawiązań do tradycji chrześcijańskiej. Czy ten rodzaj twórczości to otwieranie drzwi do wiary, czy może raczej – poprzez zaproszenie do nowej, „prawdziwszej” rzeczywistości – przejaw ulegania skłonnościom gnostyckim?
 

spis rzeczy numeru

Ostatnie numery

Uniwersytet: usługi dla ludności

1 (659) 2015

Uniwersytet: usługi dla ludności

Czy dzisiejszy uniwersytet to już tylko firma świadcząca usługi dla ludności? Jak uzdrowić szko...
Spór o oblicze islamu

4 (658) 2014

Spór o oblicze islamu

Gwałty i terror bojowników tzw. Państwa Islamskiego budzą oburzenie, lęk, a nierzadko niechęć w...
Nowa polska zimna wojna?

3 (657) 2014

Nowa polska zimna wojna?

Czy jesteśmy skazani na nową polską zimną wojnę religijną? „Więź” przekonuje w jesiennym numerz...
archiwum numerów

Artykuły

Hanna Sawicka

Czytanie świata
Nigdy

Przychodzę do tego domu raz w tygodniu od ponad 10 lat. Mijam próg mieszkania, wkraczam w szczelnie zamknięty świat, który do bólu i na wskroś znany jest tylko jego mieszkańcom – starzejącym się rodzicom z niepełnosprawną, już prawie 34-letnią córką. Na zewnątrz zostawiam świeże powietrze i własne życie z jego problemami. W zderzeniu z tym, co dzieje się tutaj, wszystko inne traci znaczenie. W duchocie tego mieszkania, w którym za wszelką cenę unika się przeciągów,...
czytaj więcej

Maria Czerepaniak-Walczak

Po pierwsze rentowność?

Odzyskiwanie edukacji uniwersyteckiej

Uniwersytet niezmiennie jest miejscem pracy i samorozwoju, choć zaatakowany został przez epidemie, a wręcz pandemie, wśród których współcześnie największe żniwo zbierają: grantoza, punktoza i ankietoza. Nie mniej groźny dla jego funkcjonowania jest współczesny fordyzm akademicki, którego znamiennymi przejawami są: parametryzacja i standaryzacja. […] Jakość kształcenia jest nie tylko przedmiotem zainteresowania Polskiej Komisji Akredytacyjnej, ale także wielu...
czytaj więcej

Katarzyna Jabłońska, Ks. Andrzej Luter

Ksiądz z kobietą w kinie
Piękno i groza

Kobieta Począwszy od Długu – który sprawił, że chciałam uciekać z kina – czekałam na każdy jego kolejny film. Oczywiście wiedziałam, że od kilku lat walczy z chorobą nowotworową, ale przecież pomimo niej powstała wspaniała Papusza i trwały prace nad kolejnym filmem: Ptaki śpiewają w Kigali, według opowiadania Wojciecha Albińskiego. Miałam nadzieję, że Krzysztofowi Krauzemu (1953–2014) uda się nie tylko dokończyć ten nowy film, ale też wygrać z chorobą....
czytaj więcej
 

Wydarzenia

Spotkanie o Władysławie Bartoszewskim

W niedzielę 24 maja – miesiąc po śmierci śp. prof. Władysława Bartoszewskiego – zapraszamy do wspólnej modlitwy za profesora podczas Mszy Świętej o godzinie 17.30 w kościele św. Marcina. Po Mszy, o godzinie 19.00 w siedzibie KIK (ul. Freta 20/24A) odbędzie się spotkanie poświęcone jego osobie.
czytaj więcej

Myśląc z Wojtyłą... i Tischnerem o cierpieniu i miłosierdziu

11 maja 2015 r. o godzinie 18:00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich (Miodowa 17/19) odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Myśląc z Wojtyłą”. Tym razem bohaterem spotkania będzie również ks. Tischner, a tematem cierpienie i miłosierdzie. W dyskusji udział wezmą: Zbigniew Stawrowski, Dariusz Karłowicz, Wojciech Bonowicz, ks. Jan Sochoń. Prowadzenie: Anna Karoń-Ostrowska.
czytaj więcej

Są ludzie nie do zastąpienia

Władysław Bartoszewski był człowiekiem pod wieloma względami niezwykłym i niepowtarzalnym. Jesteśmy dumni, że czuł się blisko związany z naszym środowiskiem i lubił podkreślać swoje więzi z „Więzią”. Niech odpoczywa w pokoju!
czytaj więcej

Copyright (c) Towarzystwo „WIĘŹ”
00-074 Warszawa, ul. Trębacka 3
e:mail: wiez@wiez.pl

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?