Twój schowekTwój koszyk
szukaj

Bieżący numer

Naród ochrzczony(ch)

1 (663) 2016

Naród ochrzczony(ch)

Piszemy w tym numerze „Więzi”, z rożnych stron, o narodzie polskim. Jak mówić o związkach katolicyzmu z polskością 1050 lat po chrzcie Mieszka? Czy Polacy to naród ochrzczony? Może raczej naród (w większości) ochrzczonych?

Na wolę narodu-suwerena powołuje się dziś rządząca partia, realizując swój plan polityczny. Ale jaka jest rola „woli narodu” w demokratycznym państwie prawa? Jak opisać projekt Prawa i Sprawiedliwości: rewolucja autorytarna, konserwatywna czy moralna?
 
Artyści słyszą coraz więcej o swoich obowiązkach wobec kultury narodowej. Czy jednak polska sztuka jest tym samym, co sztuka polska? Czy artyści mogą służyć narodowi także przez rozdrapywanie ran?
spis rzeczy numeru

Ostatnie numery

Naród ochrzczony(ch)

1 (663) 2016

Naród ochrzczony(ch)

Piszemy w tym numerze „Więzi”, z rożnych stron, o narodzie polskim. Jak mówić o związkach katol...
Uchodźca, czyli człowiek

4 (662) 2015

Uchodźca, czyli człowiek

Europa stanęła przed wielkim problemem, którego wcześniej usiłowała nie dostrzegać. Analizując ...
Nowi ubodzy w nowej Polsce

3 (661) 2015

Nowi ubodzy w nowej Polsce

Nowi polscy ubodzy to nie sprawa polityczna. To nowa kwestia społeczna. To problem, którego być...
archiwum numerów

Artykuły

Ks. Andrzej Draguła

Otwarta ortodoksja
Kościół Franciszka jest kobietą

Do podsumowania trzech pierwszych lat tego pontyfikatu, można wykorzystać teologiczno-moralną kategorię cnoty. Tradycyjna teologia utrzymuje, że najważniejszą z cnót jest cnota sprawiedliwości, która polega na oddaniu każdemu tego, co mu się słusznie należy. W relacji do Boga cnota sprawiedliwości przybiera kształt religijności: Bogu trzeba oddać to, co mu się należy – uwielbienie, adorację, kult. Franciszkowa rewolucja polega na – jeśli można tak powiedzieć –...
czytaj więcej

Ks. Alfred Marek Wierzbicki

Piastowski Wyszyński, jagielloński Wojtyła

Dwie chrześcijańskie interpretacje polskości

Piastowski Wyszyński, jagielloński Wojtyła. Dwie chrześcijańskie interpretacje polskości. Na współczesne chrześcijańskie myślenie o narodzie ogromny wpływ wywarły dwie najsilniejsze osobowości religijne drugiej połowy XX wieku – prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i papież św. Jan Paweł II. Bez trudu daje się znaleźć w ich nauczaniu wspólny mianownik, jakim jest chrześcijańska wizja polskości, rozwijana w oparciu o teologiczną przesłankę chrztu narodu, ale to...
czytaj więcej

Justyna Melonowska

Polemiki
Czemu nie nazywam cię dobrym?

O niebezpieczeństwach pragnienia posiadania pewnej zasługi

„Więziowi” autorzy zauważają za watykańskim dokumentem, że „najważniejszym i punktem odniesienia nie może być interes państwa, czy bezpieczeństwo narodowe, lecz jedynie człowiek”. Jaki człowiek jednak? Czy tylko imigrant jest człowiekiem? Czy brutalnie napastowane przez azylantów kobiety są ludźmi? Jeśli „nie może być dla katolików punktem odniesienia integralność naszego państwa”, trzeba też zapytać, czy postępująca dezintegracja niegdyś...
czytaj więcej
 

Wydarzenia

Sztuka polska ≠ polska sztuka

W środę, 11 maja o godz. 18 zapraszamy wraz z Narodową Galerią Sztuk Pięknych Zachęta na debatę wokół najnowszego numeru kwartalnika WIĘŹ. W spotkaniu pt. „Sztuka polska ≠ polska sztuka” wezmą udział Jerzy Sosnowski oraz Magdalena Moskalewicz, a poprowadzi je Sebastian Duda.
11 marca 2016 r.
czytaj więcej

Wiosenna „Więź”: Naród ochrzczony(ch)

Jest już nowa „Więź”! A w niej rozbieramy na czynniki pierwsze pojęcie „narodu” z niemal każdej perspektywy: społecznej, religijnej i kulturowej.
10 marca 2016 r.
czytaj więcej

Wesołych Świąt!

Drodzy Czytelnicy! Z okazji Bożego Narodzenia życzymy Państwu wielu wspaniałych spotkań - z nowonarodzonym Bogiem, bliskimi, sobą. Niech po raz kolejny odrodzi się w nas nadzieja i dodaje nam sił przez cały nowy rok!
czytaj więcej

Copyright (c) Towarzystwo „WIĘŹ”
00-074 Warszawa, ul. Trębacka 3
e:mail: wiez@wiez.pl

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?