Twój schowekTwój koszyk
szukaj

Bieżący numer

Dżendery złe i dobre

1 (655) 2014

Dżendery złe i dobre

Liczba nonsensów wypowiedzianych ostatnio w sporze o gender jest olbrzymia. Jednak naszym autorom udało się znaleźć unikalną perspektywę – diagnozują złe i dobre strony „dżenderów”, odróżniają również niebezpieczeństwa rzeczywiste od urojonych. Warto przeczytać – nawet jeśli ktoś ma dosyć tego tematu.
Nie tylko z gender, ale i z władzą mamy problem. Nie opisujemy go jednak w kategoriach politycznych. Pytamy, po co jest władza i czy może mieć ludzką twarz. Czy władzę można porównać do tańca?
Czasem trzeba być przeciw. „Więziowa” tradycja dialogu i szukania tego, co łączy, nie oznacza zamykania oczu na realne zagrożenia. A wobec niektórych niebezpiecznych zjawisk w kulturze potrzebne są „prywatne egzorcyzmy”.
 

spis rzeczy numeru

O numerze mówi

WIĘŹ wiosna 2014: Dżendery złe i dobre

Czy obawy, jakie wzbudził w minionych miesiącach gender, to tylko lęki urojone? Jak oddzielić ziarna od plew? Jakie są złe, a jakie dobre strony "dżenderów"?
WIĘŹ na YouTube

Ostatnie numery

Dżendery złe i dobre

1 (655) 2014

Dżendery złe i dobre

Liczba nonsensów wypowiedzianych ostatnio w sporze o gender jest olbrzymia. Jednak naszym autor...
Tadeusz Mazowiecki in memoriam

4 (654) 2013

Tadeusz Mazowiecki in memoriam

Żegnając Tadeusza Mazowieckiego, założyciela naszego pisma, publikujemy nieznane dokumenty, fot...
Słaby Bóg

3 (653) 2013

Słaby Bóg

Bóg wybrał bycie słabym, wcielając się w bezbronne Dziecko. Co z tego wynika dla życia każdego ...
archiwum numerów

Artykuły

Zbigniew Nosowski

Od redakcji

Drodzy Czytelnicy! Tego tematu prawie wszyscy mają już dosyć. Rzeczywiście liczba nonsensów wypowiedzianych w sporze o gender jest olbrzymia. Mam jednak nadzieję, że przyznają Państwo, iż nasi autorzy znaleźli perspektywę unikalną, tę właśnie, jakiej najbardziej brakowało w publicznych przepychankach. Potrafią rozumieć złe i dobre strony „dżenderów” oraz odróżniać niebezpieczeństwa rzeczywiste od urojonych. Z władzą też jest problem, choć inny niż z gender....
czytaj więcej

Ryszard Stocki, Iwona D. Bartczak

Szukać sensu, nie gubiąc skuteczności

rozmowa

Ryszard Stocki Specyficzność dziedzinowa i konieczność budowania osobnej teorii dla każdej niemal domeny wiedzy zostały silnie wzmocnione w ostatnich latach w wielu dziedzinach szczegółowych. Na przykład wiele tzw. ogólnych praw zarządzania nie sprawdza się w konkretnych kulturach. Studia feministyczne wskazują, że wyniki badań prowadzonych na kobietach mogą nie odnosić się do mężczyzn. To, co działa w małych firmach, może nie sprawdzać się w dużych. Właściwie...
czytaj więcej

Jarema Piekutowski

Władza jako taniec

„Posłuszeństwo i władza bardziej przypominają taniec niż wojskową musztrę”  – takie słowa padają w powieści Ta ohydna siła Clive’a Staplesa Lewisa. Wypowiada je Ransom – swego rodzaju prorok, przedstawiciel sił dobra, wyjaśniając młodej uczennicy reguły rządzące tym światem. Wyrazy „posłuszeństwo” i „władza” nie kojarzyły się jej zbyt dobrze – a więc już wtedy, niemal siedemdziesiąt lat temu (przed rewolucją lat sześćdziesiątych), nie...
czytaj więcej
 

Wydarzenia

Spotkanie z bp. Andrzejem Czają

Już w poniedziałek dyskusja o książce „Szczerze o Kościele", rozmowie bp. Andrzeja Czai i Tomasza Ponikły.
31 marca 2014 r., godz. 13.30
czytaj więcej

Myśląc z Wojtyłą... o Kościele

Zapraszamy serdecznie na kolejną debatę z cyklu „Myśląc z Wojtyłą”. Tym razem tematem przewodnim będzie wizja Kościoła. W dyskusji udział wezmą: bp prof. Andrzej Czaja, dr Krzysztof Dorosz, dr Paweł Milcarek. Spotkanie poprowadzi Zbigniew Nosowski.
11 marca 2014
czytaj więcej

Wiosenna WIĘŹ: Dżendery złe i dobre

Już 3 marca premiera nowego numeru WIĘZI. Przyglądamy się w nim naszemu sporowi o gender, pytamy o to, czy władza powinna być służbą, czy dominacją, a także protestujemy, gdy robi się mielone z Orfeusza i Eurydyki. Zapraszamy do lektury!
3 marca 2014
czytaj więcej

Copyright (c) Towarzystwo „WIĘŹ”
00-074 Warszawa, ul. Trębacka 3
e:mail: wiez@wiez.pl

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?