Twój schowekTwój koszyk
szukaj

Bieżący numer

O co chodzi Rosji

2 (660) 2015

O co chodzi Rosji

O co chodzi Rosji? To pytanie zadajemy sobie, często bezradnie, od wielu miesięcy. Letnia „Więź” przynosi wnikliwą analizę długofalowych celów polityki Kremla i potencjału militarnego Rosji.
Co dalej z Synodem Biskupów o rodzinie? Prezentujemy różne spojrzenia: kardynała, teologa, duszpasterza i  publicystów z doświadczeniem małżeńskim. Przypominamy też nowatorstwo myśli ks. Karola Wojtyły sprzed ponad 50 lat.
Czy, patrząc na publicznie eksponowane obrazy cierpienia i przemocy, można poczuć się zgwałconym przez oczy? Gdzie leży granica flirtu z sadyzmem? Autorzy naszego dwugłosu odwołują się do tych samych wartości i lektur, wyciągają z nich jednak odmienne wnioski.

 

spis rzeczy numeru

Ostatnie numery

O co chodzi Rosji

2 (660) 2015

O co chodzi Rosji

O co chodzi Rosji? To pytanie zadajemy sobie, często bezradnie, od wielu miesięcy. Letnia „Więź...
Uniwersytet: usługi dla ludności

1 (659) 2015

Uniwersytet: usługi dla ludności

Czy dzisiejszy uniwersytet to już tylko firma świadcząca usługi dla ludności? Jak uzdrowić szko...
Spór o oblicze islamu

4 (658) 2014

Spór o oblicze islamu

Gwałty i terror bojowników tzw. Państwa Islamskiego budzą oburzenie, lęk, a nierzadko niechęć w...
archiwum numerów

Artykuły

Wojciech Kudyba

Bóg księdza Jana

Piszę: „księdza Jana” – bo tak o nim mówiliśmy. Nagle uświadomiłem sobie, że było to bardzo dawno, choć przecież – na wyciągnięcie ręki. Piszę: „my” – bo chodzi o grupę, o wspólnotę osób, dla których postać i poezja ks. Jana Twardowskiego stanowiła ważne odniesienie w poszukiwaniach własnej wewnętrznej drogi, własnej duchowości. Jego wiersze były wychylone ku spotkaniu, tak jak on sam. Dlatego przychodziło się do nich – i do niego. Do jego...
czytaj więcej

Stanisław Latek

Złoty wiek KIK-ów

Instytut Pamięci Narodowej, wydawca książki Kluby Inteligencji Katolickiej jako przestrzeń działań niezależnych w latach osiemdziesiątych XX wieku, stwierdza na tylnej okładce dzieła: „Choć kluby były stowarzyszeniami o charakterze elitarnym, ich wpływ na kształtowanie katolickiej (i nie tylko) opinii publicznej oraz na przemiany społeczno‑polityczne lat osiemdziesiątych XX wieku był o wiele większy, niż mogłaby sugerować stosunkowo skromna liczba członków. Trudna do...
czytaj więcej

Marek Blaza SJ, Zbigniew Nosowski

Utrzymać równowagę w rozkroku

rozmowa

Niektórzy wskazują na dogmat o nierozerwalności małżeństwa jako argument na rzecz zakończenia dyskusji. Owszem, to jest kwestia nienaruszalna. Ale przecież pięćdziesiąt lat temu żaden rozwodnik nie mógł przystąpić do komunii świętej. Uważano w Kościele, że każdy, kto zgadzał się na rozwód, właściwie podważał dogmat o nierozerwalności małżeństwa. Dzisiaj patrzymy na to inaczej, ale dopiero od adhortacji Familiaris consortio Jana Pawła II z 1981 roku. W niej po...
czytaj więcej
 

Wydarzenia

Czy nowy dialog religii i sztuki jest możliwy?

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na szóstą debatę z cyklu „Diagnoza kultury” zatytułowaną: „W drodze do ponownego spotkania – czy nowy dialog religii i sztuki jest możliwy?”. Wtorek 23 czerwca 2015 r. o godz. 18.00, 1Piętro, ul. Foksal 11, lok. 30.
23 czerwca 2015
czytaj więcej

Letni numer „Więzi”: Co dalej z synodem

W październiku rozpocznie się kolejna część obrad Synodu Biskupów o rodzinie. Prezentujemy różne spojrzenia na problematykę prac synodalnych: oczami kardynała, teologa, duszpasterza i publicystów z doświadczeniem małżeńskim, którzy wzywają "Synodzie, wypłyń na głębię!".
czytaj więcej

Spotkanie o Władysławie Bartoszewskim

W niedzielę 24 maja – miesiąc po śmierci śp. prof. Władysława Bartoszewskiego – zapraszamy do wspólnej modlitwy za profesora podczas Mszy Świętej o godzinie 17.30 w kościele św. Marcina. Po Mszy, o godzinie 19.00 w siedzibie KIK (ul. Freta 20/24A) odbędzie się spotkanie poświęcone jego osobie.
czytaj więcej

Copyright (c) Towarzystwo „WIĘŹ”
00-074 Warszawa, ul. Trębacka 3
e:mail: wiez@wiez.pl

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?