Twój schowekTwój koszyk
szukaj

Bieżący numer

Uchodźca, czyli człowiek

4 (662) 2015

Uchodźca, czyli człowiek

Europa stanęła przed wielkim problemem, którego wcześniej usiłowała nie dostrzegać. Analizując zjawisko nowej fali uchodźców, chcemy pamiętać, że uchodźca to przede wszystkim nasz bliźni.
      Dzisiejszej Polsce przydałyby się korepetycje z autonomii Kościoła i państwa. Zasada ta zapisana jest w dwóch konstytucjach: soborowej i państwowej. Ma także korzenie teologiczne. Może zatem potrzebne są również rekolekcje?
      O współczesnej sztuce ludzie Kościoła zwykli mówić z dystansem, uznając, że pokazuje ona i propaguje świat bez Boga. A przecież nawet wielka pustka może być wielką tęsknotą. Jaki jest ukryty Bóg sztuki? 

spis rzeczy numeru

Ostatnie numery

Uchodźca, czyli człowiek

4 (662) 2015

Uchodźca, czyli człowiek

Europa stanęła przed wielkim problemem, którego wcześniej usiłowała nie dostrzegać. Analizując ...
Nowi ubodzy w nowej Polsce

3 (661) 2015

Nowi ubodzy w nowej Polsce

Nowi polscy ubodzy to nie sprawa polityczna. To nowa kwestia społeczna. To problem, którego być...
O co chodzi Rosji

2 (660) 2015

O co chodzi Rosji

O co chodzi Rosji? To pytanie zadajemy sobie, często bezradnie, od wielu miesięcy. Letnia „Więź...
archiwum numerów

Artykuły

Piotr Lamprecht

[Chciałbym aby skończyło się postawą koloru], Jeszcze, Posługa w szpitalu

Piotr Lamprecht – ur. 1983 r. Augustianin, doktorant w IBL PAN, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autor tomow wierszy Dyspensa i Ewangelia gruzu. Pracuje w parafii anglojęzycznej dla cudzoziemców w Warszawie. Wiersze poety w kwartalniku „Więź” zima 2015 (dostępnym także jako e-book). 
czytaj więcej

Jan Turnau

Bergoglio bez ideologii

Austen Ivereigh w książce Prorok. Biografia Franciszka papieża radykalnego nie uprawia hagiografii. Zaznacza, że sam Jorge przyznawał się do błędów. Że był za młody do rozwiązywania problemów wynikłych z wojny domowej. W wywiadzie, którego udzielił już jako papież redaktorowi jezuickiej „La Civilta Cattolica”, opublikowanym potem w 15 jezuickich czasopismach świata, wyznał, że rządził argentyńską prowincją autorytarnie, niedostatecznie korzystając z konsultacji....
czytaj więcej

Bp Krzysztof Zadarko, Zbigniew Nosowski

Ten obcy i Kościół

rozmowa

Zbigniew Nosowski: Co tegoroczne dyskusje wokół kwestii uchodźców powiedziały Księdzu Biskupowi o polskim katolicyzmie? Bp Krzysztof Zadarko: Problemy ujawniły się dopiero po pewnym czasie. Najpierw byłem mile zaskoczony pozytywnymi odgłosami po, jak się później okazało, niefortunnej akcji Fundacji Estera, która sprowadziła do Polski chrześcijan z Syrii. Włączyli się w to s. Małgorzata Chmielewska, „Tygodnik Powszechny”, parę innych środowisk – i oddźwięk był...
czytaj więcej
 

Wydarzenia

Wesołych Świąt!

Drodzy Czytelnicy! Z okazji Bożego Narodzenia życzymy Państwu wielu wspaniałych spotkań - z nowonarodzonym Bogiem, bliskimi, sobą. Niech po raz kolejny odrodzi się w nas nadzieja i dodaje nam sił przez cały nowy rok!
czytaj więcej

Zimowa „Więź”: Uchodźca, czyli człowiek

Już wkrótce premiera zimowej „Więzi”. A w niej m.in. analiza zjawiska nowej fali uchodźców, korepetycje z autonomii Kościoła i państwa, a także Bóg ukryty w materii współczesnej sztuki. I oczywiście dużo, dużo więcej!
8 grudnia 2015 r.
czytaj więcej

Zróbmy (k)Rok Miłosierdzia

W orędziu na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie papież Franciszek przypomniał o uczynkach miłosierdzia. Od dziś połączone siły portalu Deon.pl i Laboratorium „Więzi” będą przez siedem miesięcy starały się pomóc naszym czytelnikom w zrozumieniu, o co chodzi z kolejnymi uczynkami.
8 grudnia 2015 r.
czytaj więcej

Copyright (c) Towarzystwo „WIĘŹ”
00-074 Warszawa, ul. Trębacka 3
e:mail: wiez@wiez.pl

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?