Twój schowekTwój koszyk
szukaj

Bieżący numer

O co chodzi Rosji

2 (660) 2015

O co chodzi Rosji

O co chodzi Rosji? To pytanie zadajemy sobie, często bezradnie, od wielu miesięcy. Letnia „Więź” przynosi wnikliwą analizę długofalowych celów polityki Kremla i potencjału militarnego Rosji.
Co dalej z Synodem Biskupów o rodzinie? Prezentujemy różne spojrzenia: kardynała, teologa, duszpasterza i  publicystów z doświadczeniem małżeńskim. Przypominamy też nowatorstwo myśli ks. Karola Wojtyły sprzed ponad 50 lat.
Czy, patrząc na publicznie eksponowane obrazy cierpienia i przemocy, można poczuć się zgwałconym przez oczy? Gdzie leży granica flirtu z sadyzmem? Autorzy naszego dwugłosu odwołują się do tych samych wartości i lektur, wyciągają z nich jednak odmienne wnioski.

 

spis rzeczy numeru

Ostatnie numery

O co chodzi Rosji

2 (660) 2015

O co chodzi Rosji

O co chodzi Rosji? To pytanie zadajemy sobie, często bezradnie, od wielu miesięcy. Letnia „Więź...
Uniwersytet: usługi dla ludności

1 (659) 2015

Uniwersytet: usługi dla ludności

Czy dzisiejszy uniwersytet to już tylko firma świadcząca usługi dla ludności? Jak uzdrowić szko...
Spór o oblicze islamu

4 (658) 2014

Spór o oblicze islamu

Gwałty i terror bojowników tzw. Państwa Islamskiego budzą oburzenie, lęk, a nierzadko niechęć w...
archiwum numerów

Artykuły

Dmitrij Trawin

Trzy reżimy Putina

Istotę zmian zachodzących w sferze polityki zagranicznej można lepiej zrozumieć, jeśli ma się na uwadze nie tak szeroko znane za granicami Rosji zmiany polityki wewnętrznej. A zmiany te są w istocie ogromne. Faktycznie Putin buduje swój trzeci już reżim polityczny, przy czym każdy z etapów transformacji tego reżimu wydawał się odpowiedzią na zmiany warunków obiektywnych. Pierwszy reżim polityczny – którego umowne autorstwo można przypisać byłemu szefowi prezydenckiej...
czytaj więcej

W Galerii WIĘZI
Zbigniew Treppa

Fundamentem twórczości artysty jest — jak sam mówi — „przekonanie, że fotografia nie może obyć się bez światła. Światło to jednak nie tylko siła sprawcza i tworzywo fotografii, ale także warunek dostateczny jej symbolicznego wymiaru”. Ujawnienie się tego symbolicznego wymiaru jest możliwe dzięki opracowaniu przez artystę własnej techniki. Jak wyjaśnia autor, technika „powoływania obrazu (metoda inwersji, wielokrotna ekspozycja) sprawia, że obszar moich twórczych...
czytaj więcej

Zuzanna Radzik

Kolekcjoner opowieści

Święta ziemia to nieco mylący tytuł. Można pomyśleć, że sięgamy po przewodnik. Nawet podtytuł Opowieści z Izraela i Palestyny nie wyjaśnia jeszcze wszystkiego. I chyba tylko okładkowe zdjęcie, przedstawiające nie któryś z celów pielgrzymkowych, ale przechodniów na ulicy Agrypas, koło jerozolimskiego targu, naprowadza na właściwy trop. To książka o przechodniach. O tym, co moglibyśmy od nich usłyszeć w Jerozolimie, Tel Awiwie, Safed, Gazie, w kibucach, palestyńskich...
czytaj więcej
 

Wydarzenia

Czy nowy dialog religii i sztuki jest możliwy?

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na szóstą debatę z cyklu „Diagnoza kultury” zatytułowaną: „W drodze do ponownego spotkania – czy nowy dialog religii i sztuki jest możliwy?”. Wtorek 23 czerwca 2015 r. o godz. 18.00, 1Piętro, ul. Foksal 11, lok. 30.
23 czerwca 2015
czytaj więcej

Letni numer „Więzi”: Co dalej z synodem

W październiku rozpocznie się kolejna część obrad Synodu Biskupów o rodzinie. Prezentujemy różne spojrzenia na problematykę prac synodalnych: oczami kardynała, teologa, duszpasterza i publicystów z doświadczeniem małżeńskim, którzy wzywają "Synodzie, wypłyń na głębię!".
czytaj więcej

Spotkanie o Władysławie Bartoszewskim

W niedzielę 24 maja – miesiąc po śmierci śp. prof. Władysława Bartoszewskiego – zapraszamy do wspólnej modlitwy za profesora podczas Mszy Świętej o godzinie 17.30 w kościele św. Marcina. Po Mszy, o godzinie 19.00 w siedzibie KIK (ul. Freta 20/24A) odbędzie się spotkanie poświęcone jego osobie.
czytaj więcej

Copyright (c) Towarzystwo „WIĘŹ”
00-074 Warszawa, ul. Trębacka 3
e:mail: wiez@wiez.pl

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?