Twój schowekTwój koszyk
szukaj

Bieżący numer

Polska pamięć: duma i wina

3 (665) 2016

Polska pamięć: duma i wina

Spór o polską pamięć zaostrzył się. Czy jest w niej miejsce i na dumę, i na winę; i na bohaterstwo, i na podłość; i na „żołnierzy wyklętych”, i na pogrom kielecki? Czy pamięć może łączyć wspólnotę narodową, a nie dzielić ją?

„Czas zakończyć wojny kulturowe” – apeluje Charles Camosy i przekonuje, że to możliwe. George Weigel uważa inaczej, a winą obarcza lewicę. Papież Franciszek ma zaś inną odpowiedź: chrześcijaństwo ponad ideologiami.

Po 1989 r. trzy rodzaje wstydu niebezpiecznie opróżniły zbiorniki dumy Polaków – twierdzi Przemysław Czapliński. Ale odpowiedzią nie jest pompowanie zbiorowego sumienia Polaków dumą. Jak wygląda polskie wychodzenie ze wstydu?

spis rzeczy numeru

Ostatnie numery

Polska pamięć: duma i wina

3 (665) 2016

Polska pamięć: duma i wina

Spór o polską pamięć zaostrzył się. Czy jest w niej miejsce i na dumę, i na winę; i na bohaters...
Kościół na miarę miłosierdzia

2 (664) 2016

Kościół na miarę miłosierdzia

Do szukania dróg miłosiernego duszpasterstwa zachęca papież Franciszek, ostatnio przez adhortac...
Naród ochrzczony(ch)

1 (663) 2016

Naród ochrzczony(ch)

Piszemy w tym numerze „Więzi”, z rożnych stron, o narodzie polskim. Jak mówić o związkach katol...
archiwum numerów

Artykuły

Jerzy Sosnowski

Na progu
Negocjując przyszłość

Sytuacja międzynarodowa także skłania, by snuć czarne scenariusze. Jak ktoś słusznie napisał w internecie: kiedy już będzie wielka Ameryka, wielka Rosja, wielka Francja, wielka Anglia, wielka Polska, wielkie kraje arabskie – wówczas musi się okazać, że Ziemia jest dla nich wszystkich za mała i wybuchnie taka wojna, że żadnemu entuzjaście wielkości swojej ojczyzny nawet się o niej nie śniło. Historia, której nauk się za pierwszym razem nie zrozumiało, rzadko po prostu...
czytaj więcej

Rodrigo Guerra López

Otwarta ortodoksja
Twórcza wierność

Od Karola Wojtyły do „Amoris laetitia”

W 1970 roku, w dniach 16 i 17 grudnia, odbyła się w Lublinie ważna dyskusja. Kard. Karol Wojtyła napisał treściwą książkę, która miała m.in. ukazać antropologię leżącą u podstaw konstytucji duszpasterskiej Gaudium et spes II Soboru Watykańskiego. Tom ten nosił tytuł Osoba i czyn. Liczną grupę filozofów zaproszono do poddania ocenie, podczas dwudniowych obrad, tego spekulatywnego wysiłku krakowskiego metropolity. Bardzo ciekawe jest przyjrzenie się różnym wypowiedziom...
czytaj więcej

Zbigniew Nosowski

Editorial

Drodzy Państwo! Przed pięciu laty ubolewałem w tym miejscu, że polskimi debatami historycznymi zawładnęły dwa skrajne obozy: „kustosze narodowej niewinności” i „tropiciele narodowej winy”. Dziś spór o polską pamięć, niestety, jedynie się zaostrzył. Polityka powiała wiatrem w żagle „kustoszy narodowej niewinności”. Pięć lat temu twierdziłem, że dzięki debacie o Jedwabnem „ważne, praktycznie nieznane fakty dotarły do naszej...
czytaj więcej
 

Wydarzenia

Teoteka - głębszy wymiar kina

25 października zapraszamy do Kinoteki na pierwsze ze spotkań z cyklu „Teoteka - głębszy wymiar kina”. Będą one okazją do zapoznania się z wybitnymi filmami, których problematyka dotyka duchowości. Pierwszym dziełem będzie „Lourdes” Jessiki Hausner. Po seansie dyskusja z udziałem gości i publiczności.
25 października 2016 r.
czytaj więcej

Jesienna WIĘŹ: polska duma i wina

Nowa WIĘŹ już w sprzedaży! Piszemy w niej o polskiej pamięci, dumie i wstydzie. Patrzymy także na Kościół stojący ponad ideologiami.
2 września 2016 r.
czytaj więcej

Letnia WIĘŹ: Kościół na miarę miłosierdzia

Jest już nowa „Więź”! A w niej piszemy m.in. o miłosierdziu, niewykluczającej gospodarce i zaniku etosu intelektualisty.
8 czerwca 2016 r.
czytaj więcej

Copyright (c) Towarzystwo „WIĘŹ”
00-074 Warszawa, ul. Trębacka 3
e:mail: wiez@wiez.pl

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?