Twój schowekTwój koszyk
szukaj

Bieżący numer

Nowa polska zimna wojna?

3 (657) 2014

Nowa polska zimna wojna?

Czy jesteśmy skazani na nową polską zimną wojnę religijną? „Więź” przekonuje w jesiennym numerze, że w pluralistycznej demokracji można się spierać, nie idąc na wojnę ideologiczną. 

Prawdziwa wojna trwa na wschodniej Ukrainie. Taras Wozniak wnikliwie analizuje sytuację i pyta: czy Putin na tym poprzestanie? Imperialna polityka Moskwy zmienia także sytuację ukraińskiego, rosyjskiego i być może światowego prawosławia. Jaka jest przyszłość Cerkwi?  
          
Na celownik bierzemy również decorum – opisujemy jego burzliwe losy w sztuce, w życiu codziennym i liturgii. Burzliwe – bo nie jest łatwo odpowiednie dać rzeczy słowo.
 

 

spis rzeczy numeru

O numerze mówi

„Więź” jesień 2014: Nowa polska zimna wojna?

Gorące medialne spory sprawiły, że wzywani jesteśmy na wojnę – polską zimną wojnę religijną. W jesiennej „Więzi” wkraczamy w samo sedno tych sporów, próbując dowieść, że ogłoszona wojna to kreacja ideologiczno-propagandowa.
WIĘŹ na YouTube

Ostatnie numery

Nowa polska zimna wojna?

3 (657) 2014

Nowa polska zimna wojna?

Czy jesteśmy skazani na nową polską zimną wojnę religijną? „Więź” przekonuje w jesiennym numerz...
Wielka wojna 1914-2014

2 (656) 2014

Wielka wojna 1914-2014

Równo sto lat po wybuchu pierwszej wojny światowej znów zajrzało Europejczykom w oczy widmo zbr...
Dżendery złe i dobre

1 (655) 2014

Dżendery złe i dobre

Liczba nonsensów wypowiedzianych ostatnio w sporze o gender jest olbrzymia. Jednak naszym autor...
archiwum numerów

Artykuły

Jan Olaszek

Historia
Opisać zbrodnię

Prasa podziemna wobec porwania i śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Jesienią 2014 roku mija 30 lat od śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Jego porwanie i zamordowanie przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa to bez wątpienia jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Polski lat 80. XX wieku. Bezpośredni wykonawcy tej zbrodni zostali skazani, jednak kulisy sprawy nie zostały wyjaśnione — przede wszystkim niewiele wiadomo o mocodawcach morderców. Ks. Popiełuszko był jednym z duchownych najbardziej wspierających „Solidarność”,...
czytaj więcej

Marta de Zuniga

Grajmy w otwarte karty wartości

Pytania o kształt pluralistycznej wspólnoty politycznej

Spory wokół Deklaracji Wiary lekarzy, tzw. sprawy prof. Chazana oraz przedstawienia teatralnego Golgota Picnic były latem 2014 r. najgorętszymi kulminacjami konfliktu wartości wpisanego w DNA polskiej wspólnoty politycznej. Wcześniej odbyły się inne ważne debaty, dotyczące m.in. związków partnerskich i gender. Odtworzenie głównego zarysu podziałów aksjologicznych, światopoglądowych argumentacyjnych jest po nich dziecinnie proste, lecz mimo to czekają nas zapewne kolejne...
czytaj więcej

Jörg Althammer

Europa z dwóch stron Odry
Między pomocniczością a paternalizmem

Niemiecka polityka rodzinna

W Niemczech rodzina ma wyjątkową pozycję. Zgodnie z artykułem 6 ustawy zasadniczej małżeństwo i rodzina znajdują się pod szczególną ochroną porządku konstytucyjnego. Wiąże się z tym zadanie dla polityki publicznej. Ma ona przeciwdziałać dyskryminacji prawnej małżeństwa wobec innych form współżycia oraz wspierać rodzinę w jej otoczeniu społecznym i w realizacji jej funkcji. Ta misja znajduje odzwierciedlenie w licznych działaniach na rzecz małżeństwa i rodziny,...
czytaj więcej
 

Wydarzenia

Czy Tadeusz Mazowiecki był myślicielem religijnym?

Chcemy przyjrzeć się publicystyce religijnej założyciela „Więzi” oraz posłuchać wspomnień jego przyjaciół i współpracowników, które pomogą nam odkryć mniej znaną twarz Tadeusza Mazowieckiego.
27 października 2014 r., godz. 18.00, siedziba redakcji „Więzi”, ul. Trębacka 3 w Warszawie
czytaj więcej

Liturgia w niebezpieczeństwie?

Serdecznie zapraszamy na spotkanie pt. „Liturgia w niebezpieczeństwie? Skutki złamania decorum”. Dyskusja zainspirowana jest jesiennym numerem kwartalnika „Więź”. Udział wezmą: Sebastian Duda, ks. Michał Janocha, o. Kasper Kaproń OFM. Prowadzenie: Ewa Kiedio
23 października 2014 r., godz. 19.00
czytaj więcej

Karol Wojtyła Fellowship - nowy semestr

Centrum Myśli Jana Pawła II ogłasza nabór na jesienno-zimowy semestr programu Karol Wojtyła Fellowship. KWF to cykl seminariów i tutoring naukowy. Wśród wykładowców znajduje się redaktorka „Więzi” Anna Karoń-Ostrowska, która poprowadzi seminarium pt. „Filozofia dialogu – inspiracje chrześcijańskie”. Program jest bezpłatny, rekrutacja trwa do 15 października.
15 października 2014
czytaj więcej

Copyright (c) Towarzystwo „WIĘŹ”
00-074 Warszawa, ul. Trębacka 3
e:mail: wiez@wiez.pl

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?