Twój schowekTwój koszyk
szukaj

Bieżący numer

Nowa polska zimna wojna?

3 (657) 2014

Nowa polska zimna wojna?

Czy jesteśmy skazani na nową polską zimną wojnę religijną? „Więź” przekonuje w jesiennym numerze, że w pluralistycznej demokracji można się spierać, nie idąc na wojnę ideologiczną. 

Prawdziwa wojna trwa na wschodniej Ukrainie. Taras Wozniak wnikliwie analizuje sytuację i pyta: czy Putin na tym poprzestanie? Imperialna polityka Moskwy zmienia także sytuację ukraińskiego, rosyjskiego i być może światowego prawosławia. Jaka jest przyszłość Cerkwi?  
          
Na celownik bierzemy również decorum – opisujemy jego burzliwe losy w sztuce, w życiu codziennym i liturgii. Burzliwe – bo nie jest łatwo odpowiednie dać rzeczy słowo.
 

 

spis rzeczy numeru

O numerze mówi

„Więź” jesień 2014: Nowa polska zimna wojna?

Gorące medialne spory sprawiły, że wzywani jesteśmy na wojnę – polską zimną wojnę religijną. W jesiennej „Więzi” wkraczamy w samo sedno tych sporów, próbując dowieść, że ogłoszona wojna to kreacja ideologiczno-propagandowa.
WIĘŹ na YouTube

Ostatnie numery

Nowa polska zimna wojna?

3 (657) 2014

Nowa polska zimna wojna?

Czy jesteśmy skazani na nową polską zimną wojnę religijną? „Więź” przekonuje w jesiennym numerz...
Wielka wojna 1914-2014

2 (656) 2014

Wielka wojna 1914-2014

Równo sto lat po wybuchu pierwszej wojny światowej znów zajrzało Europejczykom w oczy widmo zbr...
Dżendery złe i dobre

1 (655) 2014

Dżendery złe i dobre

Liczba nonsensów wypowiedzianych ostatnio w sporze o gender jest olbrzymia. Jednak naszym autor...
archiwum numerów

Artykuły

Jerzy Sosnowski

Eks post
W obronie chwastów

Gdybym miał wskazywać szczególnie radosne dni w najnowszej historii Polski, z całą pewnością wymieniłbym między innymi 11 kwietnia 1990 roku. Weszła wtedy w życie Ustawa o likwidacji Głównego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk, czyli definitywnie przestała u nas działać cenzura. Piszę „definitywnie”, bo jeśli mnie pamięć nie zawodzi, już przez poprzednich kilkanaście miesięcy była to instytucja bez większego znaczenia. Jej formalne usunięcie miało jednak...
czytaj więcej

Podziękowania dla Przyjaciół

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel o pomoc finansową. W ostatnim okresie wsparcia udzieliły WIĘZI następujące osoby: Andrzej Biernacki (Warszawa), po raz trzydziesty dziewiąty Krzysztof Jedliński (Warszawa), po raz czwarty Celina Konieczny (Chorzów), po raz jedenasty Ludwik Lenkiewicz (Gliwice), po raz szósty Myrosław Marynowycz (Lwów) Wiesław Myśliwski (Warszawa) Marek Orzechowski (Bruksela), po raz drugi Paweł Sawicki (Warszawa), po raz...
czytaj więcej

Marta de Zuniga

Grajmy w otwarte karty wartości

Pytania o kształt pluralistycznej wspólnoty politycznej

Spory wokół Deklaracji Wiary lekarzy, tzw. sprawy prof. Chazana oraz przedstawienia teatralnego Golgota Picnic były latem 2014 r. najgorętszymi kulminacjami konfliktu wartości wpisanego w DNA polskiej wspólnoty politycznej. Wcześniej odbyły się inne ważne debaty, dotyczące m.in. związków partnerskich i gender. Odtworzenie głównego zarysu podziałów aksjologicznych, światopoglądowych argumentacyjnych jest po nich dziecinnie proste, lecz mimo to czekają nas zapewne kolejne...
czytaj więcej
 

Wydarzenia

Czy Tadeusz Mazowiecki był myślicielem religijnym?

Chcemy przyjrzeć się publicystyce religijnej założyciela „Więzi” oraz posłuchać wspomnień jego przyjaciół i współpracowników, które pomogą nam odkryć mniej znaną twarz Tadeusza Mazowieckiego.
27 października 2014 r., godz. 18.00, siedziba redakcji „Więzi”, ul. Trębacka 3 w Warszawie
czytaj więcej

Liturgia w niebezpieczeństwie?

Serdecznie zapraszamy na spotkanie pt. „Liturgia w niebezpieczeństwie? Skutki złamania decorum”. Dyskusja zainspirowana jest jesiennym numerem kwartalnika „Więź”. Udział wezmą: Sebastian Duda, ks. Michał Janocha, o. Kasper Kaproń OFM. Prowadzenie: Ewa Kiedio
23 października 2014 r., godz. 19.00
czytaj więcej

Karol Wojtyła Fellowship - nowy semestr

Centrum Myśli Jana Pawła II ogłasza nabór na jesienno-zimowy semestr programu Karol Wojtyła Fellowship. KWF to cykl seminariów i tutoring naukowy. Wśród wykładowców znajduje się redaktorka „Więzi” Anna Karoń-Ostrowska, która poprowadzi seminarium pt. „Filozofia dialogu – inspiracje chrześcijańskie”. Program jest bezpłatny, rekrutacja trwa do 15 października.
15 października 2014
czytaj więcej

Copyright (c) Towarzystwo „WIĘŹ”
00-074 Warszawa, ul. Trębacka 3
e:mail: wiez@wiez.pl

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?