Twój schowekTwój koszyk
szukaj

Bieżący numer

Spór o oblicze islamu

4 (658) 2014

Spór o oblicze islamu

Gwałty i terror bojowników tzw. Państwa Islamskiego budzą oburzenie, lęk, a nierzadko niechęć wobec muzułmanów. Tymczasem większość z nich stanowczo potępia zbrodnicze działania ISIS. W zimowej „Więzi” opisujemy ten spór o oblicze islamu i szukamy przyczyn sukcesów dżihadystów.
    Tadeusz Mazowiecki był politykiem i mężem stanu, ale czy był również myślicielem religijnym? Pokazując mniej znaną twarz pierwszego premiera Trzeciej RP, sięgamy także po jego niepublikowane teksty.
    W dziale kultury rozbieramy... nagość. Dajemy krótki kurs teologii nagości. Pytamy: co w nagości jest najistotniejsze, dlaczego splata się nam w głowach z grzesznością i co dziś mówi nam nagie ciało?

 

spis rzeczy numeru

O numerze mówi

„Więź” zima 2014: Spór o oblicze islamu

Większość muzułmanów stanowczo potępia przemoc, gwałty i terror stosowane przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego wobec mniejszości religijnych. Skąd zatem biorą się sukcesy dżihadystów?
WIĘŹ na YouTube

Ostatnie numery

Spór o oblicze islamu

4 (658) 2014

Spór o oblicze islamu

Gwałty i terror bojowników tzw. Państwa Islamskiego budzą oburzenie, lęk, a nierzadko niechęć w...
Nowa polska zimna wojna?

3 (657) 2014

Nowa polska zimna wojna?

Czy jesteśmy skazani na nową polską zimną wojnę religijną? „Więź” przekonuje w jesiennym numerz...
Wielka wojna 1914-2014

2 (656) 2014

Wielka wojna 1914-2014

Równo sto lat po wybuchu pierwszej wojny światowej znów zajrzało Europejczykom w oczy widmo zbr...
archiwum numerów

Artykuły

Ks. Andrzej Draguła

Czy nasza cywilizacja przetrwa bez Jezusa?

Esej Kołakowskiego Jezus ośmieszony jest próbą przywrócenia współczesnej kulturze Jezusa. Według filozofa to jedyna propozycja warta zastanowienia się i rozważenia. Żyjemy dzisiaj bowiem w dużej mierze na oświeceniowych gruzach. Owszem, świat oferuje nam uczucie sytości, ale to właśnie sytość zabija w nas zmysł moralny. Czy da się świat na nowo przekonać do Jezusa? Zadanie to – przyznaje Kołakowski – nie należy już do filozofów czy innych uczonych. To zadanie...
czytaj więcej

Radosław Bania

Dlaczego „Państwo Islamskie” zwycięża w Iraku

Prowadząc operacje militarne, ISISnie jest typową organizacją terrorystyczną ukierunkowaną na stosowanie przemocy wobec wybranych celów cywilnych lub militarnych. Zawarte w nazwie organizacji odwołanie do stworzenia struktury politycznej w postaci państwa nie okazało się zabiegiem jedynie semantycznym. 29 czerwca 2014 r. ISIS ogłosiło utworzenie na obszarach przez siebie kontrolowanych „Państwa Islamskiego”. Na jego czele stanął przywódca organizacji Abu Bakr al-Baghdadi....
czytaj więcej

Zbigniew Nosowski

Od redakcji

Drodzy Czytelnicy, Często dyskutujemy na tych łamach o kształcie współczesnego chrześcijaństwa. Tym razem opisujemy spór o oblicze islamu. Jak wykazują nasi autorzy, większość muzułmanów stanowczo potępia przemoc, gwałty i terror stosowane przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego wobec mniejszości religijnych i odrzuca roszczenia przywódcy ISIS samozwańczo ogłaszającego się „kalifem”. Skąd zatem biorą się sukcesy dżihadystów?     W rok po...
czytaj więcej
 

Wydarzenia

Wiosenna „Więź”: Uniwersytet - usługi dla ludności

W nowej „Więzi” zastanawiamy się, czy dzisiejszy uniwersytet to już tylko firma świadcząca usługi dla ludności? Jak uzdrowić szkoły wyższe chore na punktozę, grantozę i ankietozę? Kto dziś rządzi uczelnią: rektor czy algorytm? Pisząc o kryzysie edukacji akademickiej, tęsknimy za klasycznym modelem universitas, choć staramy się unikać naiwnej nostalgii za dawnymi czasami. Wiosenny numer wkrótce w sprzedaży!
czytaj więcej

Stwórca i/czy twórca?

Na 1Piętrze startuje właśnie projekt Diagnoza Kultury – na początek zapraszamy na cykl debat z udziałem największych polskich artystów. Podczas pierwszego spotkania wraz z Magdaleną Tulli, Markiem Sobczakiem, Eugeniuszem Knapikiem oraz Bartoszem Szydłowskim poszukamy odpowiedzi na pytania: Czego szuka współczesna sztuka? Co mówi nam dzisiaj artysta? Kim jest sam dla siebie? Jaka siła pcha go do tworzenia?
czytaj więcej

Myśląc z Wojtyłą...

15 stycznia 2015 r. o godz. 18.00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19 odbędzie się kolejna debata z cyklu „Myśląc z Wojtyłą...”. Tym razem tematem przewodnim spotkania będzie pontyfikat papieża Franciszka. W dyskusji udział wezmą: bp Grzegorz Ryś, Piotr Nowina-Konopka, Paweł Lisicki, Adam Szostkiewicz. Spotkanie poprowadzi Zbigniew Nosowski.
czytaj więcej

Copyright (c) Towarzystwo „WIĘŹ”
00-074 Warszawa, ul. Trębacka 3
e:mail: wiez@wiez.pl

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?